Classroom mathematical practices of the seventh graders about ratio and proportion concepts
Oran ve orantı kavramları hakkında yedinci sınıf öğrencilerinin sınıf içi matematiksel uygulamaları
- Tez No: 798838
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitimde tasarı tabanlı araştırma yöntemi kapsamında belirli bir öğretim dizisi aracılığıyla yedinci sınıf öğrencilerinin oran ve orantı kavramlarına ilişkin Sınıf İçi Matematiksel Uygulamalarını (SMU) araştırmaktır. Çalışma boyunca oran ve orantı kavramları için varsayıma dayalı öğrenme rotası ve buna dayalı olarak geliştirilmiş öğretim dizisi uygulanmıştır (Stephan vd., 2015). Öğretim dizisi, Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki bir devlet okulunda çalışan deneyimli ortaokul matematik öğretmeni tarafından tasarım ekibinin desteğiyle de gerçekleştirilmiştir. Veriler, yedinci sınıf öğrencilerinin sınıf oturumları, öğretmen görüşmeleri, alan notları ve öğrencilerin ve öğretmenlerinin belgeleri aracılığıyla toplanmıştır. Sınıf gözlemi ve uygulama 34 ders saati sürmüştür. Sınıf tartışmaları içinde yer alan argümantasyonlar içerisindeki SMU'ları oluşturan paylaşılmış fikirler, Toulmin tarafından oluşturulan argümantasyon modeli ve üç aşamalı sınıf içi matematiksel uygulamalar analizi ile çözümlenmiştir. Bu çalışmada öğrenci öğrenimini kolaylaştıran beş SMU şunlardır: süreksiz /sürekli nesneler ve oran kuralı hakkında akıl yürütme; bileşik birimler arasında bağlantı ve yineleme; oran tablosu içinde bileşik birimler arasındaki ilişkili değişim (covariation); oran ve orantının simgelerle gösterilmesi; eş olmayan oranları karşılaştırmak için strateji geliştirme. Bu uygulamalar, orantısal akıl yürütme ile ilgili birçok boyutunu işaret etmekte ve öğretim dizisinin oran ve orantı kavramlarının öğretim kalitesini iyileştirme potansiyeline işaret etmektedir. Bu çalışma, yedinci sınıf öğrencilerinin oran ve orantı kavramlarını anlama yolunda nasıl bir öğretim tasarımının tanımlanacağı konusunda fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Classroom Mathematical Practices (CMPs) of seventh-grade students with regard to ratio and proportion concepts through the implementation of a specific instructional sequence. The study was conducted using an educational design research methodology and was based on the Classroom Hypothetical Learning Trajectory and related instructional sequence developed by Stephan et al. (2015). The instructional sequence was mainly carried out by an experienced middle-grade mathematics teacher in a public school in Yenimahalle, Ankara with the support of design team. The data was collected through classroom observations, teacher interviews, field notes, and student and teacher documents. The observations mainly took place over 34 lesson hours. The argumentation components described by Toulmin (1958), taken-as-shared ideas, and the CMPs embedded in the classroom discussions were analyzed using a three-phase documentation approach to establish the CMPs (Rasmussen & Stephan, 2008). The study found five CMPs that enhanced student learning: reasoning about discrete/continuous objects and the rule of the ratio; linking and iterating composite units; covariation among composite units in a ratio table; representing ratio and proportion symbolically; and adapting strategies for comparing non-equivalent ratios. These practices demonstrate various aspects of proportional reasoning and suggest that the instructional sequence has the potential to improve the teaching of ratio and proportion concepts in terms of unitizing, linking and iterating composites representing, data organizing, conducting operations, comparing the ratios, applying build-up and multiplicative relations, creating, and analyzing equivalent ratios. This study contributes to the ongoing effort to define an instructional design for helping seventh-grade students understand ratio and proportion.