Development of preservice science teachers' pedagogical content knowledge for science, technology, engineering and mathematics in the context of lesson study
Fen bilgisi öğretmen adaylarının fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimine ilişkin pedagojik alan bilgilerinin gelişiminin ders imecesi kapsamında incelenmesi
- Tez No: 798839
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 502
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimine ilişkin pedagojik alan bilgilerinin (PAB) ders imecesi kapsamında gelişiminin incelenmesidir. Ders imecesi, Öğretmenlik Uygulaması dersi içerisine entegre edilmiş ve çalışma boyunca dört ders imecesi döngüsü tamamlanmıştır. Her ders imece döngüsü planlama, öğretim, yansıtma, tekrar öğretim ve tekrar yansıtma aşamalarından oluşmaktadır. Çalışmada çoklu durum deseni kullanılmış ve veriler görüşme, içerik gösterimi, gözlem formu ve video kayıtlarından elde edilmiştir. Çalışmaya son sınıfta öğrenimlerine devam eden dört fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Katılımcıların STEM eğitimine ilişkin PAB gelişimlerini incelerken üç kategori (fen alanına özgü PAB, geçiş PAB'ı, STEM'e ilişkin PAB) ortaya çıkmıştır. Çalışmada elde edilen temel bulgulara göre, katılımcılar çalışmanın başında fene özgü PAB'a sahiptir (PAB-A) ve hazırladıkları içerik gösterimleri STEM eğitiminin temel özelliklerini içermemektedir. Çalışmanın sonunda, bütün katılımcıların STEM eğitimine ilişkin PAB'ları gelişim göstermiştir. Geçiş PAB'ı (PAB-B) kategorisinde gelişim gösteren katılımcıların entegrasyon yaparken fen ya da mühendislik disiplinlerinden birine daha çok odaklandıkları görülmüştür. Diğer yandan, STEM'e ilişkin PAB (PAB-C) kategorisinde bulunan katılımcıların ise STEM disiplinlerini daha dengeli bir şekilde entegre ettikleri bulunmuştur. Katılımcıların STEM'e ilişkin PAB'larında ortak noktalar bulunmasına rağmen, gelişim örüntülerinde farklılıklar bulunmaktadır. Bununla birlikte bulgular, ders imecesi aşamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının PAB gelişimini desteklediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the development of preservice science teachers' pedagogical content knowledge for science, technology, engineering, and mathematics (STEM) education in the context of lesson study. The lesson study was integrated into the Practice Teaching in Science course, and there were four lesson study cycles throughout the study. Each lesson study cycle consisted of planning, teaching, reflecting, re-teaching, and re-reflecting phases. The design of the study was a multiple case study, and the participants of the study were four preservice science teachers who were in their final year in the science teacher education program. The data were collected through interviews, content representation, observation protocol, and video-recorded meetings. Inductive and deductive data analysis were used, and three PCK categories (topic-specific PCK, transitional PCK, and PCK for STEM) emerged to track participants' PCK for STEM development levels. The main findings of the study revealed that participants were not able to integrate the elements of STEM education into their content representation, and their PCK was topic-specific (PCK-A) at the beginning of the study. However, all participants showed improvement in the level of their PCK for STEM at the end of the study. Participants in the transitional PCK category (PCK-B) focused more on science or engineering disciplines while integrating STEM education. On the other hand, participants in PCK for STEM category (PCK-C) integrated STEM disciplines in a more balanced way. Moreover, the elements of lesson study were found to be influential in assisting preservice science teachers' improvement of PCK for STEM.