Tam öğrenme kuramı ilkelerinin ilkokul öğretmenlerince uygulanışı
- Tez No: 4537
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜREVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Ankara1 daki ilkokullarda görev yapan öğret menlerin, Bloom' un“Tam öğrenme Kuramı”nın ilkeleri kap samındaki davranışları, öğretim ortamında, uygulayıp uygu lamadıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara1 daki ilkokullarda görev yapan öğretmenler arasından, okul çevresinin sosyo-ekonomik dü zeyi, öğretmenin cinsiyeti ve eğitim düzeyi ölçüt alına rak seçilen toplam 4 0 kişilik bir grupla yürütülmüştür. Araştırmada gözlem ve anket teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular aşağıda özetlenmiştir. Alt Problem bir, Ankara“ daki ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin, Bloom 'un ”Tam öğrenme Kuramı“ nın ilke lerime kapsamlarındaki davranışları uygulayıp uygulamadık larına ilişkindir. Bulgulara göre öğretmenler, bilişsel giriş davranışlarının yoklanıp, kullanıma hazır hale ge tirilmesi ilkesinin kapsamındaki davranışların %25 ' ini, duyuşsal giriş özelliklerinin yoklanıp, olumlu hale geti rilmesi ilkesinin kapsamındaki davranışların %31' ini, ip ucu verme ilkesinin kapsamındaki davranışların % 54 'ünü, aktif katılım sağlama ilkesinin kapsamındaki davranışla rın %48'ini, pekiştirme ilkesinin % 27 ”sini ve dönüt-düzelt- me verme ilkesinin% 43'ünü uygulamaktadırlar. Alt problem iki, Bloom' un“Tam öğrenme Kuramı”nın ilkeleri kapsamındaki davranışları uygulamak bakımın dan, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ve düşük okullarda iiigörev yapan öğretmenler arasında anlamlı farklılık olup ol madığını belirlemek amacıyla ortaya konulmuştur. Bulgular, bu iki grup arasında, aktif katılım sağlama ilkesi dışındaki ilkeler açısından anlamlı farklılık bulunmadığını göstermektedir. Alt Problem üç, Bloom* un“Tam öğrenme Kuramı”nm İlkeleri kapsamındaki davranışları, öğretim ortamında, uygula mak bakımından, kadın ve erkek öğretmenler arasında anlamlı fark lılık olup olmadığına ilişkindir. Bulgular, kadın ve er kek öğretmenler arasında, aktif katılım sağlama ilkesi dışındaki ilkeler açısından anlamlı farklılık bulunmadığını göstermektedir. Alt Problem dörtte, Bloom'un“Tam öğrenme Kuramı”nın ilkeleri kapsamındaki davranışları, öğretim ortamın da uygulamak bakımından, ön lisans tamamlama kursu mezunu ilkokul öğretmenleri ile yüksek okul mezunu ilkokul öğretmenleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığı test edilmiş ve iki öğret men grubu arasında hiç bir ilke bakımından anlamlı farklılık bulu namamıştır. Alt Problem beş, Ankara' daki ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin, Bloom'un“Tam öğrenme Kuramı”nm il keleri kapsamındaki davranışları gerekli bulma düzeyleri ile uy gulama düzeyleri arasında ilişki olup olmadığına ilişkindir. Söz ko nusu ilişkiler, bilişsel giriş davranışlarının yoklanıp, olumlu hale getirilmesi ilkesi için (r=-.21), duyuşsal girşi özelliklerinin yok lanıp, olumlu hale getirilmesi ilkesi için (r = -.05), ipucu verme ilkesi için (r= -.8), aktif katılım sağlama ilkesi için (r = -.23), pekiştirme ilkesi için (r=.05) ve dönü t- düzeltme ilkesi için (r = -.6 8) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the behaviors in the principles of mastery learning theory of Bloom, the elementary school teachers in Ankara which can practically apply in classroom. The research study has been carried out on fourty teachers. These teachers have been selected from the elementary schools as considering the socio-economics level of the school environment, educational level of the teachers and their sexes. The data in this research study have been collected by observation and questionaire techniques. The results that have been obtained relating the subproblems of this research can be summarized as follows: 1- Sub-problem one is concers the teachers who can practically apply the principles of mastery learning theory of Bloom and the behaviors in this principles in the classrom. The findings have shown that the teachers can apply only % 25 percent of the principle which examines the cognitive entry behaviors and makes ready for use, %31 of the principle which examines affective entry characteristic and makes positive effect %54 of the principle which gives cues, % 48 of the principle which makes activity participation possible, %27 of the principle which makes reinforcement possible, %43 of the principle which gives corrective feedback.2. Sub-problem two involves the solution to see if there is a significant difference between the teachers in where the socio-economics level of the school invironment is high and low. The findings have shown that there has been no significant difference between these two groups principles except the active participation principle. 3. This sub-problem involves the solution to see if there is a significant difference between male and fermale teachers, in case applying the behaviors in the principles of mastery learning theory of Bloom in the classroom. The results have shown that there has been no significant difference between these two groups principles except the active participation principle. 4. This sub-problem is tested to see of there is a significant difference between the teachers who took a pre-undergraduated course only and the teachers who graduated from a university, as an application of the behaviors in the principles of mastery learning theory of Bloom in the classroom. The results of this sub-problem have shown that there has been no significant difference between these two groups in any case. 5. This sub-problem is a relationship between the percentage level that they find the behaviors in the principles of mastery learning theory of Bloom necessary and percentage level that they applied. The correlation coefficients of the principles have been found as r=-.21 in examining the cognitive entry behaviors and making ready for use, r= -.05 in examining the affective entry caracteristics making possible effect, r= -.08 in giving cues, r= -2.3 in making activity participation possible, r=.05 in making reinforcement possible, r= -.68 in giving corrective - feedback.