Investigating self-regulated online learning strategies of English as a foreign language learners in preparatory schools during Covid-19
Kovıd-19 sürecinde İngilizce hazırlık öğrencilerinin kullandığı çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 798852
  2. Yazar: MERVE VEZİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA TUNABOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, üniversitelerde hazırlık okullarındaki İngilizce hazırlık öğrencilerinin KOVID-19 sürecinde kullandığı çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerini araştırmaktadır. Araştırma soruları, hazırlık öğrencilerinin çevrimiçi öz-düzenleme algıları, cinsiyet, yaş ve lise türüne göre kullanılan SRL stratejilerindeki farklılıklar ve üniversite türü, İngilizce yeterlilik seviyesi ve fakültenin çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejileri üzerindeki etkisini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Nicel veriler, 324 üniversitelerde hazırlık okullarında İngilizce dil öğrencilerinden anket yoluyla toplanmıştır. Bulgular, üniversite türü, İngilizce yeterlilik seviyesi ve fakülte gibi çeşitli faktörlerin çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Özel üniversite öğrencileri, devlet üniversitelerindekilere göre zaman yönetimi ve çevresel yapılandırma konusunda daha fazla çevrimiçi öz-düzenleme becerileri sergilemektedir. Daha yüksek İngilizce yeterlilik seviyeleri, çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenmenin çevresel yapılandırma ve yardım arayışı alt faktörlerinde daha iyi performansla ilişkilidir. Ayrıca, farklı fakültelerden olan öğrencilerin çevrimiçi öğrenme deneyimlerine nasıl yaklaştığı ve yönettiği konusunda farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sınırlılıkları, göreceli olarak küçük bir örneklem büyüklüğünü içermesi, bu durumun bulguların genelleştirilebilirliğini sınırlandırabileceği ve çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerinin akademik performans ve duygusal refah üzerindeki etkisinin daha derin bir anlayış ve keşif için röportajlar ve uzunlamasına çalışmaların dahil edilmesi gerektiğidir. Bu çalışma, eğitimciler ve politika yapıcıların çevrimiçi öğrenme ortamlarını geliştirmek ve öğrenci başarısını desteklemek için önemli görüşler sunmaktadır. İngilizce dil öğrencilerinin hazırlık okullarında COVID-19 sırasında kullandığı çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır ve etkili çevrimiçi öğrenme ortamlarının tasarlanmasında üniversite türü, İngilizce yeterlilik seviyesi ve fakülte gibi çeşitli faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the online self-regulated learning (OSRL) strategies used by English language learners in preparatory schools at universities during COVID-19. The research questions aim to explore the perceptions of Turkish EFL learners regarding their online self-regulation, the differences in SRL strategies used based on gender, age, and type of high school, and the impact of university type, English proficiency level, and faculty on OSRL strategies. Quantitative data was collected through a survey from 324 English language learners in preparatory schools at universities. The findings reveal that SRL strategies are influenced by various factors, such as university type, English proficiency level, and faculty. Students attending private universities display superior abilities in time management and environmental structuring than those enrolled in state universities. Higher levels of English proficiency are associated with better performance in both Environmental Structuring and Help Seeking subfactors of OSRL. Furthermore, the study suggests differences in how students from different faculties approach and manage their online learning experiences. The study's limitations include a relatively small sample size, which may limit the generalizability of the findings, and the need for incorporating interviews and longitudinal studies for deeper understanding and exploration of the impact of SRL strategies on academic performance and emotional well-being. This study provides important insights for educators and policymakers to enhance online learning environments and support student success. It contributes to a better understanding of OSRL strategies used by English language learners in preparatory schools during COVID-19, and highlights the importance of considering various factors, such as university type, English proficiency level, and faculty, in designing effective online learning environments.