Üzüm çekirdeği ekstresi eklenen remineralizasyon ajanlarının remineralizasyona etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effects of grape seed extract added remineralization agents on remineralization
- Tez No: 734456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu çalıĢmada, üzüm çekirdeği ekstresinin, tek baĢına ve diğer remineralizasyon ajanları ile birlikte kullanımından sonra, remineralizasyon etkinliklerinin karĢılaĢtırmalı olarak incelenmesi, üzüm çekirdeği ekstresinin bu ajanlara alternatif bir remineralizasyon materyali olma durumunun araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: ÇalıĢmada, herhangi bir nedenle çekilmiĢ, ağız ortamı ile temasta olmamıĢ 49 adet gömülü yirmi yaĢ diĢi kullanılmıĢtır. 98 adet mine örneği üzerinde, yapay baĢlangıç mine çürüğü oluĢturulmuĢ, her grupta 14 adet örnek olacak Ģekilde randomize olarak 7 farklı gruba [Grup 1: % 25 Üzüm çekirdeği ekstresi, Grup 2: % 1.23 Asidüle Fosfat Florür (APF), Grup 3: % 1.23 APF + % 25 Üzüm çekirdeği ekstresi, Grup 4: Kazein Fosfopeptid Amorf Kalsiyum Fosfat (CPP-ACP), Grup 5: CPP-ACP + % 25 Üzüm çekirdeği ekstresi, Grup 6: CPP-ACP + % 1.23 APF + % 25 Üzüm çekirdeği ekstresi, Grup 7: Herhangi bir tedavi uygulanmamıĢ grup (Kontrol grubu)] ayrılmıĢtır. Örneklerin baĢlangıç aĢamasında, demineralizasyon ve remineralizasyon (14 gün pH döngüsü) sonrasında yüzey mikrosertlik değerleri ölçülmüĢ, mine yüzeylerinin görüntüleri ve elementer içerikleri, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) ile görüntülenerek analiz edilmiĢtir. Bulgular: Remineralizasyon sonrası mikrosertlik ölçüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiĢtir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to compare the remineralization activities of grape seed extract alone and after its use with other remineralization agents, and to investigate whether grape seed extract is an alternative remineralization material to these agents. Material and Methods: In the study, 49 impacted wisdom teeth that were not in contact with oral environment, extracted for any reason were used. Artificial initial enamel caries was created on 98 enamel samples, 14 samples in each group were randomly assigned to 7 different groups [Group 1: 25% Grape seed extract, Group 2: 1.23% Acidulated Phosphate Fluoride (APF), Group 3: 1.23% APF + 25% Grape Seed Extract, Group 4: Casein Phosphopeptide-Amorphous Calcium Phosphate (CPP-ACP), Group 5: CPP-ACP + 25% Grape Seed Extract, Group 6: CPP-ACP + 1.23% APF + 25% Grape Seed Extract, Group 7: Untreated group (Control group)] were classified. Surface microhardness values of the samples were measured at the initial stage, after demineralization and remineralization (14 days pH cycle), and the images and elemental contents of the enamel surfaces were analyzed by imaging with Scanning Electron Microscopy (SEM) and Energy Dispersive Spectroscopy (EDS). Results: It was determined that there was a statistically significant difference between the microhardness measurement values after remineralization (p0.05).