Işıkla sertleşen verniklerin eroziv lezyonlar üzerindeki etkilerinin in vitro olarak araştırılması
In vitro investigations of the effects of light-cured varnish on erosive lesions
  1. Tez No: 852300
  2. Yazar: EBRU İMREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışma ışıkla sertleşen iki cam iyonomer içerikli vernik ile CPP-ACPF ve %5NaF içerikli iki geleneksel verniğin eroziv lezyonlar üzerindeki remineralizasyon etkinliklerinin yüzey mikrosertlik ve yüzey pürüzlülük yöntemleri ile incelenmesi amacı ile gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Çekilmiş 30 adet üçüncü büyük azı dişinde sitrik asitle eroziv lezyonlar oluşturuldu ve örnekler 5 gruba ayrıldı: CXT grup (ClinproXT; 3M™ ESPE, ABD), PRG grup (PRG Barrier Coat; SHOFU™, ABD) MIV grup (MI vernik; GC Corp.,Tokyo, Japonya) PFV grup (Profluorid vernik; VOCO GmbH, Almanya) ve DSU grup (Distile su-negatif kontrol). Asitle demineralize olan yüzeylerde Vickers mikrosertlik testi ve 3B yüzey profilometresi ile pürüzlülük ölçümlerinin yapılmasının ardından fluorid vernikler uygulandı. 5 günlük remineralizasyon süresinin ardından vernikler yüzeyden uzaklaştırılarak ölçümler tekrarlandı. Diş yüzeylerine vernikler ikinci kez uygulanarak dişler yeni bir sitrik asit döngüsüne maruz bırakıldı. İkinci demineralizasyondan sonra son ölçümler yapıldı ve uygulanan ajanların remineralize edici etkileri (terapötik) ile erozyona karşı koruyucu etkileri (antieroziv) Friedman testi, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Terapötik etkinin yalnızca VPF grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p0,05). Ancak üç boyutlu profilometrede alınan görüntülerde tedaviden sonra yüzeydeki eroziv alanların remineralizasyonuyla pürüzlülük değerlerinde düşüş olduğu ve farklı renklerle ifade edilen farklı yükseklikteki alanların daha homojen, tek rengin hakim olduğu alanlara dönüştüğü görüldü. Sonuç: Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, terapötik etkiler açısından geleneksel fluorid verniklerin, antieroziv etkiler açısından ise ışıkla sertleşen verniklerin daha başarılı olduğu belirlendi. Işıkla sertleşen fluorid verniklerin özellikle uzun dönem fluorid salınımının amaçlandığı durumlarda başarıyla kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the remineralization efficiency of two light-cured glass ionomer varnishes and two conventional varnishes containing CPP-ACPF and 5%NaF on erosive lesions using surface microhardness and surface roughness methods. Materials and methods: Erosive lesions were created with citric acid on 30 extracted third molars and the specimens were divided into 5 groups: CXT group (ClinproXT; 3M™ ESPE, USA), PRG group (PRG Barrier Coat; SHOFU™, USA), MIV group (MI varnish; GC Corp.,Tokyo, Japan) VPF group (Profluoride varnish; VOCO GmbH, Germany) and DSU group (Distilled water-negative control). After Vickers microhardness test and roughness measurements with 3D surface profilometer on acid-demineralized surfaces, fluoride varnishes were applied. After a 5-day remineralization period, the varnishes were removed, and the measurements were repeated. The varnishes were then reapplied to the tooth surfaces, and the teeth were subjected to a new citric acid cycle. Following the second demineralization, final measurements were made and the demineralizing effects (therapeutic) and erosion protective effects (anti-erosive) of the applied agents were compared using the Friedman test, one-way analysis of variance and Kruskal-Wallis test. Results: The therapeutic effect was only statistically significantly higher in the VPF group than in the control group (p0.05). However, in the images obtained by 3D profilometry, it was observed that the roughness values decreased with the remineralization of the erosive areas on the surface after treatment, and the areas of different heights expressed in different colors changed into more homogeneous areas dominated by a single color. Conclusion: The results showed that conventional fluoride varnishes were more successful in terms of therapeutic effects and light-curing varnishes were more successful in terms of anti-erosive effects. The study suggests that light-curing fluoride varnishes may be particularly advantageous in cases aiming for prolonged fluoride release.