Sağlıklı erişkinlerde masseter ve temporal kas kalınlıklarının ve shear wave elastografi ile kas sertliğinin referans değerlerinin belirlenmesi
Determination of masseter and temporal muscle thickness and reference values of muscle strength by shear wave elastography in HEALTHY adults
  1. Tez No: 798897
  2. Yazar: AYŞE NUR KORUYUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS AŞANTOĞROL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çiğneme sisteminin performansı temel olarak, masseter ve temporal kaslar tarafından üretilen kuvvetlere bağlıdır. Bu kasların kalınlık ve sertlikleri, kas performansı ve kuvvetinin kritik bir belirleyicisidir. Bu nedenle kas kalınlık ve sertliklerinin in vivo değerlendirilmesi, kas fonksiyonlarının anlaşılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu tez çalışmasında; sağlıklı erişkinlerde istirahatte ve kontraksiyonda, masseter ve temporal kaslarının kalınlık ve sertliklerinin refarans değerlerini oluşturmak ve bu değerlerin yaş, cinsiyet, taraf ve Vücut kitle indeksine göre değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada, yaşları 18-59 arasında değişen 160 (80 kadın, 80 erkek) sağlıklı bireyin toplam 320 masseter ve temporal kası ultrasonografi ve Shear Wave Elastografi (SWE) ile incelendi. İstirahatte ortalama masseter kas kalınlığı 1,09±0,21 cm; kontraksiyonda 1,40±0,25 cm olarak bulundu. İstirahatte temporal kas kalınlığı 0,88±0,11 cm; kontraksiyonda 0,98±0,12 cm olarak bulundu. İstirahatte ve kontraksiyonda yaşla birlikte masseter ve temporal kas kalınlıkları artış göstermiş olup bu bulgu temporal kas için anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
The performance of the masticatory system mainly depends on the forces produced by the masseter and temporal muscles. The thickness and stiffness of these muscles is a critical determinant of muscle performance and strength. Therefore, in vivo evaluation of muscle thickness and stiffness can help to understand and improve muscle function. In this thesis study; It was aimed to establish the reference values for the thickness and stiffness of the masseter and temporal muscles at rest and in contraction in healthy adults and to evaluate these values according to age, gender, side and body mass index. In the study, a total of 320 masseter and temporal muscles of 160 (80 female, 80 male) healthy individuals aged between 18-59 were examined by ultrasonography and Shear Wave Elastography. Mean masseter muscle thickness at rest was 1.09±0.21 cm; It was found to be 1.40±0.25 cm in contraction. Temporal muscle thickness at rest was 0.88±0.11 cm; It was found to be 0.98±0.12 cm in contraction. Masseter and temporal muscle thicknesses increased with age at rest and during contraction, but this finding was not significant for temporal muscle.