Farklı remineralizasyon ajanları uygulanmış mine lezyonlarının aside dirençlerinin MICRO - computerized tomography' ile incelenmesi
Investigation of acid resistance of enamel lesions applied different remineralization agents by 'MIRCO - computerized tomography'
  1. Tez No: 433343
  2. Yazar: MURAT CORTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ERDİN KOYUTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu in-vitro çalışmanın amacı başlangıç mine çürüğü oluşturulan hem süt hem de daimi dişler üzerine, sodyum florür (NaF), kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) ve novamin uygulamasının 30 günlük remineralizasyon döngüsü sonrası etkinliklerinin ve remineralizasyon sonrası asit ataklarına karşı olan dirençlerinin Mikro-Bilgisayarlı Tomografi (mikro-BT) ile incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 10 adet sağlıklı alt çene üçüncü azı dişi ve 10 adet sağlıklı alt çene süt ikinci azı dişi kronları üç parçaya ayrıldı. Başlangıç lezyonu oluşturulduktan sonra her bir gruba sırasıyla 30 gün süresince NaF, CPP-ACP ve novamin günde 2 kez 2 dakika yumuşak uçlu fırça yardımıyla uygulandı. Örnekler remineralizasyondan sonra 4 gün boyunca demineralizasyon solüsyonunda bekletildi. Başlangıçta, lezyon oluşumundan sonra, remineralizasyon döngüsünün 7., 15. ve 30. gününde ve 2. demineralizasyondan sonra mikro-BT ölçümleri yapıldı. Beyaz nokta lezyon görüntülerinin farklı zaman dilimlerindeki derinlik (mm), yüzey alanı (mm2), hacim (mm3) ve mineral yoğunluğu (g/cm3) değerleri hesaplandı. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Remineralizasyon döngüsü sonrası NaF, CPP-ACP ve novamin uygulamaları, hem süt dişlerinde hem de daimi dişlerdeki lezyonlara ait tüm değerlerde anlamlı bir iyileşme sağladı. Gruplar arası karşılaştırmalarda istatistiksel fark olmamasına rağmen, NaF nispeten daha başarılı bir remineralizasyon gösterdi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This in vitro study aimed to investigate efficiency of sodium fluoride (NaF), casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP) and Novamin application on teeth with artificial caries after the 30-day remineralization cycle and their resistance against the acid attack after the remineralization by Micro-Computerized Tomography (micro-CT). Material and Method: Crowns of 10 sound mandibular third molars and 10 sound mandibular primary second molars were divided into three parts in our study. After the initial lesions were formed, NaF, CPP-ACP and Novamin were applied respectively to each group 2 times a day for 2 minutes during 30 days by the soft tip brush. After remineralization, samples were immersed demineralization solution for 4 days. These groups were scanned by Micro-Computed Tomography in the following periods: sound enamel, the initial lesion, 7th, 15th and 30th days of remineralization cycle and after 2nd demineralization. The depth (mm), surface area (mm2), volume (mm3) and mineral density (g/cm3) of the initial lesion were counted in different time points. These values are compared using SPSS programe. Results: After remineralization cycle, NaF, CPP-ACP and Novamin applications provide a significant improvement for all values of the lesions on both primary teeth and permanent teeth. Although there is no statistically significant difference in the comparison between groups, NaF showed relatively more successful remineralisation (P>0.05).