Diyanet İşleri Başkanlığı Hikâye ve Etkinliklerle Değerler Eğitimi Seti (II)'nin din eğitimi ve çocuk edebiyatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Presidency of Religious Affairs Values Education Set with Stories and Activities (II) in terms of religious education and children's literature
- Tez No: 798911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kültür, değerler ve dini öğretim eğitim yolu ile gelecek nesillere aktarılmaktadır. Günümüz insanı değerlerin çoğunlukla sadece kavram olarak kalması ve davranışa dönüşememesinden şikâyetçidir. Bu sebeptendir ki, hayata dair her şeyin öğrenilmeye başlandığı ve kritik dönemlerden olan okul öncesi, değerlerin benimsenip, davranışa dönüşmesi, kalıcı hale gelmesi ve diğer kritik dönemlere temel olması açısından kıymetlidir. Özellikle 4-6 yaş dönemi çocukların varlık âlemi içindeki yerini anlamaya yönelik merak ve ilgi artışına paralel dini duygu ve gelişiminin desteklenme ihtiyacı oluşmaktadır. Çocukların çevresinde var olan dini içerikli kavram ve eylemleri merak ve bilme arzusunun bütün gelişim özellikleri göz önüne alınarak karşılanması dini gelişimlerine katkı sağlar. Ayrıca akademik bilgilendirmeden ziyade ileri yaşlar için dini bilgi ve duygunun temellerinin bu dönemde atılması önemlidir. Çocuk eğitimi ve çocuk edebiyatı, okul öncesi gelişim dönemi ihtiyaçlarının yanı sıra toplumsal olaylara bağlı olarak etkilenmiştir. Çocuk edebiyatı türü olan hikâye dini öğretimde yöntem ve tekniklere yardımcı olan bir araç olmuştur. Çocuk edebiyatı, dini, ahlaki, karakter ve değerler eğitiminde kullanılan önemli bir araçtır. Bu nedenle, okul öncesi çocuk kitaplarının, taşıması gereken nitelikler, dini ve ahlaki gelişim özelliklerine uygunluğu, din öğretimi materyali olarak taşıması gereken nitelikleri vb. açılardan incelemeler yapılmasına ihtiyaç vardır. Okul öncesi eğitimi önemseyen Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yaş düzeyine yönelik birçok eser yayımlanmıştır. Bu araştırmanın konusu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Okul Öncesine Yönelik Hikâye ve Etkinliklerle Değerler Eğitimi Seti (II)'nin din öğretimi materyali ve çocuk edebiyatı ölçütleri dikkate alınarak değerlendirilmesidir. Araştırmanın temel problemi ise sette yer alan kitaplar bir din öğretimi materyali ve çocuk kitabı olması açısından değerlendirildiğinde ortaya çıkan durum nedir?' sorusudur. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemine yer verilmiştir. Literatür tarama, doküman analizi tekniği ve metne dayalı içerik çözümlemesi kullanılmıştır. Literatür taramasında, sözü edilen eseri bir çocuk edebiyatı ve din öğretimi materyali olarak değerlendiren herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın problemi, alt problemleri, konusu, amacı, önemi kullanılan yöntem ve sınırlılıklara yer verilmiştir. Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, okul öncesi dönem (4-6 yaş) çocuğunun gelişimi bağlamında din eğitimi ve çocuk edebiyatı ele alınmıştır. Özellikle dini gelişim ve çocuk edebiyatı kriterlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde bir din öğretimi materyali ve çocuk kitabı olarak Okul Öncesine Yönelik Hikâye Ve Etkinliklerle Değerler Eğitimi Seti (I-II) incelenmiştir. Bu teze konu olan set, Diyanet İşleri Başkanlığınca 4-6 yaş dönemi için eğitim öğretim materyali olarak yayınlanmıştır. Bu sebepten Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 Yaş Kur'an Kurslarının kurulum süreci, uygulama esasları, öğretim ilkeleri ve öğrenme alanları ve Diyanet İşleri Başkanlığı Yayıncılığı, Okul Öncesine Yönelik Hikâye ve Etkinliklerle Değerler Eğitimi Seti (I-II) incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise birinci ve ikinci bölümde ortaya konulan değerlendirme ölçütleri dikkate alınarak belirlenen Okul Öncesine Yönelik Hikâye ve Etkinliklerle Değerler Eğitimi (II) setinin on tanesi değerlendirilmiştir. Hikâye setinde bulunan tüm kitaplar T. C. Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 4-6 yaş grubu Kur'an Kursları yıllık ders planına uygun tasarlanmıştır. Ancak aynı şey Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı müfredatının on kök değeri için geçerli değildir. Bazı kitaplarda on kök değere rastlanmaktadır. Dua, Allah, Peygamber, din, Kur'an-ı Kerim, dini bayramlar, dini mekânlar, kâinat, insanları ve vatanı sevme ana tema olarak tercih edilmiştir. Hedef kitlenin yaş seviyesi, ilgi ve ihtiyaçları göz önüne alınmıştır. Ancak iç, dış ve edebi eser niteliklerinden yola çıkılarak bazı öneriler tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 10429695 Anahtar Kelimeler : Din Eğitimi, Çocuk edebiyatı, Eğitim ve Öğretim.
Özet (Çeviri)
Culture, values and religious teaching are passed on to future generations through education. Today's people complain that values mostly remain as a concept and cannot be transformed into behavior. For this reason, pre-school, which is one of the critical periods when everything about life begins to be learned, is valuable in terms of adopting values, transforming them into behavior, making them permanent and being the basis for other critical periods. Especially in parallel with the increase in curiosity and interest in understanding the place of children aged 4-6 in the realm of existence, the need to support their religious feelings and development arises. Meeting the children's curiosity and desire to know about the religious concepts and actions that exist around them, taking into account all their developmental characteristics, contributes to their religious development. In addition, it is important to lay the foundations of religious knowledge and emotion in this period, rather than academic information. Children's education and children's literature have been affected by social events as well as pre-school development needs. Stories, which are a type of children's literature, have been a tool that helps methods and techniques in religious teaching. Children's literature is an important tool used in religious, moral, character and values education. For this reason, the qualifications that preschool children's books should have, their suitability for religious and moral development features, the qualities they should have as religious teaching materials, etc. perspectives are needed. Many works have been published for this age level by the Religious Affairs Administration, which cares about pre-school education. The subject of this research is the evaluation of the Pre-School Stories and Activities and Values Education Set (II) published by the Religious Affairs Administration, taking into account the criteria of religious education and children's literature. The main problem of the research is the question“What is the situation when the books in the set are evaluated in terms of being a religious teaching material and a children's book?”. This study has employed qualitative research methodology. Literature review, document analysis technique, and text-based content analysis were utilized. In the literature review, no study was found that evaluated the aforementioned work as a children's literature and religious education material. In the introduction part of the study, the problem, sub-problems, subject, aim, importance of the research, the method used and limitations are given. This thesis consists of three main parts. In the first part, religious education and children's literature are discussed in the context of the development of preschool children (4-6 years old). Especially religious development and children's literature criteria are included. In the second part, the Values Education Set with Stories and Activities for Preschool (I-II) was examined as a religious teaching material and a children's book. The set, which is the subject of this thesis, has been published by the Religious Affairs as educational material for the age group of 4-6. For this reason, the establishment process, application principles, teaching principles and learning areas of the 4-6 Age Qur'an Courses of the Religious Affairs Administration, and the Publishing of the Religious Affairs Administration, Values Education Set with Stories and Activities for Preschool (I-II) were examined. In the third part, ten of the Values Education Set with Stories and Activities for Preschool (I- II), which was determined by considering the evaluation criteria set in the first and second parts, were evaluated. All the books in the story set have been designed in accordance with the annual lesson plan of the 4-6 age group Qur'an Courses prepared by the Religious Affairs Administration of the Republic of Turkey. However, the same does not apply to the Ten root values of the curriculum published by the Ministry of National Education. Ten root values are found in some books. Prayer, Allah, the Prophet, religion, the Qur'an, religious holidays, religious places, the universe, loving people and homeland were preferred as the main themes. The age level, interests and needs of the target audience were taken into consideration. However, some suggestions have been determined based on the internal, external and literary work qualities. Science Code : 10429695 Key Words : Religious education, Children's literature, Education and Training