Ameliyat olacak hastaların COVİD-19 korkusunun belirlenmesi
To determine the fear of COVİD-19 in patients who will have an operation
  1. Tez No: 798921
  2. Yazar: ADİLE NUR ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ameliyat Olacak Hastaların COVID-19 Korkusunun Belirlenmesi Bu çalışma cerrahi kliniklerinde yatan ameliyat olacak hastalarda COVID- 19 korkusunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel tipteki bu araştırma Çukurova Devlet Hastanesi cerrahi kliniklerinde ameliyat olacak 281 hasta ile 1 Kasım 2021-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Ameliyat olacak, 18 yaş ve üzeri, elektif cerrahi uygulanacak, ameliyat sonrası hastanede en az 24 saat/1 gece yatacak hastalar, bilişsel bozukluğu olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri literatür taranarak araştırmacılar tarafından oluşturulan Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu ve COVID-19 Korku Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 54,13±16,04 olup, %55,5'i kadındır.
Özet (Çeviri)
To Determine the Fear of COVID-19 in Patients Who Will Have an Operation The aim of this research is to determine the fear of COVID-19 in patients who will undergo an operation in surgical clinics. This descriptive cross-sectional study was conducted with 281 patients who will be operated at Çukurova State Hospital in surgical clinics between 1 November 2021 and 31 May 2022. Patients who will be operated, ≥18 years of age, who will undergo elective surgery and stay in the hospital for at least 24 hours after surgery also who do not have cognitive impairment and who agree to participate in the study were included in this study. The data of the study were collected with the COVID-19 Fear Scale and the patient form which is created by the researchers scanning the literature. The statistical analysis of the data was used by SPSS 24.0 program. The mean age of the patients included in the study was 54.13±16.04 years, %55,5 of the patients were women.