Aile hekimlerinin kendilerindeki hipertansiyondan farkındalıklarının sağlık okuryazarlığı ve ilaç kullanım uyumları ile ilişkisi
The relationship of family physicians' awareness of their OWN hypertension with HEALTH literacy and medication adherence
- Tez No: 798930
- Danışmanlar: PROF. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kendilerinde hipertansiyon tespit edilen aile hekimlerinin hipertansiyon farkındalıklarının sağlık okuryazarlığı ve ilaç kullanım uyumları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Mayıs 2022 – Nisan 2023 tarihleri arasında yapılmış olup, çalışmaya Bursa'da aile hekimi olarak görev yapmakta olan 28-67 yaş aralığındaki katılımcılar alınmıştır. Araştırmada katılımcılar için demografik özellikleri, mesleki tecrübe süresi, hipertansiyon tanı ve tedavisi, eşlik eden ek hastalık, sigara-alkol kullanımı, ilaç kullanımına yönelik sorular içeren bir anket ile sağlık okuryazarlığını ölçmek için En yeni yaşamsal bulgu testi (NVS), hipertansiyon tanısı olup ilaç kullananlarda ilaç uyumunu ölçmek için Morisky İlaç Kullanıma Uyum Ölçeği (MMAS-8) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan aile hekimleri arasında hipertansiyon görülme oranı %35,52 olarak belirlendi ve bu hastaların %64,13'ü kendisindeki hipertansiyon varlığının farkında iken %35,87'si ise kendisindeki hipertansiyon varlığının farkında değildi. Hipertansiyon tanısı olanların oranı %22,78 idi. Hipertansiyon tanısı olanlarda ilaç kullananların oranı %93,22 iken ilaç kullanmayanların oranı ise %6,78 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the relationship of family physicians' awareness of their own hypertension with health literacy and medication adherence. Materials and Methods: The research was conducted between May 2022 and April 2023, and participants between the ages of 28-67 who were working as family physicians in Bursa were included in the study. The Newest Vital Sign Scale (NVS) was used to measure health literacy with a questionnaire including questions about demographic characteristics, professional experience, diagnosis and treatment of hypertension, comorbidities, smoking-alcohol use, and drug use and the Morisky Medication Adherence Scale (MMAS-8) was used to measure medication adherence in participants with hypertension diagnosis and drug users. Results: The prevalence of hypertension among family physicians participating in the study was determined as 35.52%, and 64.13% of these patients were aware of the presence of hypertension in themselves, while 35.87% were not. The ratio of the participants who has been diagnosed with hypertension before was 22,78%. While the rate of the participants who took the medicine was %93,22, the rate of the participants that did not take the medicine was %6,77 in those diagnosed with hypertension.