COVİd-19 plasentalarında CD105 ve CD68 protein ekspresyonlarının immunohistokimyasal değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of CD105 and CD68 protein expressions in COVİD-19 placentas
- Tez No: 798959
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu tezin amacı COVID-19 gebe hastaların plasentalarında CD105 ve CD68 protein ekspresyonlarını histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 20 COVID-19'lu gebe hastanın ve 20 normal gebe hastanın plasentalarından histolojik doku takibi için küçük parçalar alındı. Plasenta örnekleri hematoksilen-eozin, periyodik asit schiff (PAS), CD105 ve CD68 immünohistokimya boyamaları ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: Kontrol grubuna ait plasentalarda normal histolojik yapı izlendi. COVID-19 grubuna ait hastaların plasenta örneklerinde, desidua hücrelerinin çekirdeklerinde piknotik değişikliklerle birlikte apopitotik sürecin arttığı gözlendi. Fibrinoid doku alanlarının önemli derecede arttığı ve koryonik villuslarda sinsisyal köprülerin genişlemiş olduğu tespit edildi. Kök villüslarının bulunduğu alanda bazal membranda aşırı incelmeyle birlikte membran yapısında bozulma ve damarların oldukça dilate ve konjesyone olduğu izlendi. İntervillöz alanda bol miktarda serbest halde dağılmış eritrosit, lökosit invazyonu ve villöz alanda hiyalinize alanlar görüldü. CD105 immun reaksiyonu kontrol grubunda hafif düzeydeyken, COVİD-19 grubunda maternal bölgedeki desidua hücrelerinde ve özellikle kan damarlarının endotelinde belirgin şekilde arttığı gözlendi. CD68 immun ekspresyonunun, kontrol gruna göre COVİD-19 grubunda özellikle desidua hücelerinde, sitotrofoblastlarda, bazı inflamatuar hücrelerde ve hofbauer hücrelerinde yoğun olduğu izlendi. Sonuç: Gebelikte geçirilen SARS-CoV-2 enfeksiyonunda artmış CD105 ve CD68 ekspresyonlarının özellikle vasküler malformasyon, trofoblast invazyonu ve desidual hücre dejenerasyon göstergesi olduğu görüldü. Yine Covid-19 plasentalarda inflamasyona bağlı olarak makrofajlarda sinyalizasyon ve sayı artışının, virüsün yayılmasını engelleme ve sınırlama girişimi olarak veya düzensiz bir bağışıklık sistemi yanıtının yan etkisi olarak düşününülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to examine CD105 and CD68 protein expressions histopathological and immunohistochemical in the placentas of pregnant patients with COVID-19. Materials and methods: In our study, small pieces were taken from the placentas of 20 pregnant patients with COVID-19 and 20 normal pregnant patients for histological tissue follow-up. Placenta samples were stained with hematoxylin-eosin, periodic acid schiff (PAS), CD105 and CD68 immunohistochemistry staining and examined under a light microscope. Results: Placentas of the control group showed normal histologic structure. In the placenta sections of the patients belonging to the COVID-19 group, it was observed that the apoptotic process increased with pyknotic changes in the nuclei of decidua cells. Fibrinoid tissue areas were significantly increased and syncytial bridges were enlarged in chorionic villi. In the area where the root villi were located, the membrane structure was disrupted with excessive thinning of the basement membrane and the vessels were highly dilated and congested. In the intervillous area, abundant free erythrocytes, leukocyte invasion and hyalinized areas in the villous area were observed. While CD105 immune reaction was mild in the control group, it was significantly increased in the decidua cells in the maternal region and especially in the endothelium of blood vessels in the COVID-19 group.CD68 immune expression was especially intense in the decidua cells, cytotrophoblasts, some inflammatory cells and hofbauer cells in the COVID-19 group compared to the control group. Conclusion: It was observed that CD105 and CD68 behaviors were especially indicators of vascular malformation, trophoblast invasion and decidual cell degeneration in infectious SARS-CoV-2 infection during pregnancy. Again, Covid-19 can be thought of as an attempt to prevent and limit threats, or as a side effect of the effects of a consumer system, due to the increase in signaling and number of macrophages due to inflammation in the placenta.