Kronik hepatit B hastalarında fibrozisinöngörülmesinde INR/albümin oranının fıb-4 skoru vekaraciğer biyopsi verileri ile ilişkisininretrospektif olarak karşılaştırılması
Investigation of relationship between INR/albumin ratiowith fib4-score and liver biopsy data retrospectively inthe prediction of fibrosis in chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 798970
  2. Yazar: HALİL ERALP
  3. Danışmanlar: PROF. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ Ülkemizde karaciğer sirozunun en sık sebebi viral hepatitlerdir. Hepatit B bulaşı ise günümüzde sirozun en sık etkeni olarak gösterilmektedir. Hepatit B virüsü etkenine yönelik küratif bir antiviral tedavi ajanı bulunamamıştır ancak mevcut antiviral tedavi ajanları ile karaciğer sirozuna ilerleme, önemli ölçüde yavaşlatılmaktadır ve siroza bağlı gelişen komplikasyonların gelişimi de aynı ölçüde azalmaktadır. Hepatit B bulaşı olan hastalarda tedavi başlama kararı, karaciğer biyopsisindeki HAI (Histolojik Aktivite Skoru) ve fibrozis derecesine bakılarak alınmaktadır. Ancak günlük pratikte Hepatit B bulaşı olan her vakada biyopsi yapılması imkansızdır. Sadece seçilmiş hasta grubunda biyopsi yapılmasına karar verilmektedir. Bu noktada, Dünyanın birçok merkezinde yapılan çalışmalar ile, karaciğer fibrözünün erken evrede tanınabilmesine yönelik kolay erişilebilir, ucuz ve güvenilir aynı zamanda invaziv olmayan yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu hususta, literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde; INR/Albümin oranın kullanımının sınırlı ve yetersiz olduğu görülmüştür. Bu çalışma, karaciğerin sentez yeteneğini gösteren bu iki önemli parametrenin birbirine oranının erken evre fibrozisin saptanmasına yardımcı olacağı düşüncesiyle tasarlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. 01.01.2010 - 01.02.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinikleri'ne başvuran Kronik Hepatit B hastaları hastanemiz“Health Information Systems”otomasyon sistemi üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önüne alınarak belirtilen tarihler arasındaki 99 hasta çalışmaya dahil edildi. BULGULAR Çalışmamızda kullandığımız hem FIB-4 hem de APRI Skorları ile yapılan karşılaştırmaların her ikisinde de fibrozis açısından düşük dereceli olan gruplardaki INR/Albümin oranının, yüksek fibrozis grubunda yer alan hastalardaki orana göre daha düşük olduğu saptandı. Bu korelasyon, istatiksel olarak anlamlı bulundu (p değeri
Özet (Çeviri)
Viral hepatitis is the most common cause of liver cirrhosis in our country. Hepatitis B transmission is the most common cause of cirrhosis nowadays. A curative antiviral treatment for the hepatitis B virus agent has not been found, but the progression to liver cirrhosis is significantly slowed down with current antiviral treatment agents and the development of cirrhosis-related complications is also reduced to the same extent. The decision to start treatment in patients with hepatitis B infection is taken by looking at the HAI (Histological Activity Score) and the degree of fibrosis in liver biopsy. However, in daily practice, it is impossible to perform a biopsy in every case with hepatitis B infection and it is decided to perform a biopsy only in a selected patient group. At this point, with studies carried out in many centers of the world, easily accessible, inexpensive and reliable as well as non-invasive methods are being developed for the diagnosis of liver fibrosis at an early stage. In this regard, when the studies in the literature are examined, it has been seen that the use of the INR/albumin ratio is limited and insufficient. This study was designed with the thought that the ratio of these two important parameters, which show liver synthesis ability, to each other will help to detect early stage fibrosis. MATERIALS AND METHODS Our study is a retrospective study. Chronic Hepatitis B patients who applied to Internal Medicine Diseases, Gastroenterology and Infectious Diseases Clinics in“Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi”between 01.01.2010 - 01.02.2022 were retrospectively examined through the automation system of our hospital's Health Information Systems. Considering the inclusion and exclusion criteria, 99 patients between the specified dates were included in the study. In comparisons made with both FIB-4 and APRI Scores, it was determined that the INR/Albumin ratio in the groups with low fibrosis grade was lower than the ratio in the patients in the high fibrosis group. This correlation was found to be statistically significant (p value