Toxoplasmosis tanısında ELISA sonuçlarının standardizasyonu ve Western Blot ile doğrulanması
- Tez No: 79898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Çalışmalarımızda toxoplasmosis tanısında ELISA testinin sonuçlarının Dye ve DA testlerinden yararlanılarak standardize edilmesi ve bu sonuçların Western blot yöntemiyle karşılaştırıldıktan sonra doğruluk derecesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar izmir ve civarında oturan insanlardan tesadüfi olarak seçilmiş 173 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kişilerden alınan 173 serum örneğinin tümü toxoplasmosis yönünden ELISA IgG, Western blot ve Capture ELISA IgM yöntemleriyle değerlendirilmiştir. ELISA IgG testinde sınır değerde bulunan serumlar ile ELISA IgG testinde pozitif, Western blotta ise negatif bulunan 3 serum, sonuçlarının daha net bir yoruma ve standarda ulaştırılması amacıyla Dye ve DA yöntemleriyle tekrar incelenmiştir. Bu serumların toxoplasmosis tanısında altın standart olduğu kabul edilen Dye ve DA yöntemleriyle değerlendirildikten sonra ortaya çıkan sonuçları ELISA IgG testindeki yerlerine oturtulmuş ve yapılan değerlendirmeler sonucunda çalışmaya alınan kişilerin IgG yönünden %48.82'sinin pozitif, %52,02'sinin negatif olduğu bulunmuştur. Capture ELISA IgM yöntemi ile sınır değerde ve pozitif bulunan olgular ise aynı amaçla ISAGA testi ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda ise çalışmaya alınan kişilerin 4'ünde (%2.31) IgM antikorlarının bulunduğu görülmüştür. ELISA IgG ile Western blot sonuçları karşılaştırılmış ve her iki test arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0.05; X2 testi). Bu değerlendirmeler sonrasında sınır değerde bulunan olguların Dye veya DA yöntemlerinden biriyle değerlendirilmesi koşuluyla ELISA yönteminin toxoplasmosis tanısında güvenle kullanılabileceği kanısına varılmıştır. Western blot yöntemin sonuçları çok güvenilir olduğunun kabul edilmesine karşın pahalı olması, uygulanışındaki zorluklar ve çok sayıda materyalin birarada incelenme imkanının olmaması nedeniyle rutin çalışmalarda kullanılmasının pratik olmayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study is to standardize the ELISA test in the diagnosis of toxoplasmosis by the help of Dye and DA tests and to assess the Tightness degree comparing with the Western blot method. The study was performed on randomly selected 1 73 people who live in the enviros of Izmir. 173 sera from these people were evaluated by ELISA IgG, Western blot and Capture ELISA IgM to investigate toxoplasmosis. The sera which have borderline values in ELISA IgG test and 3 sera which have been positive in ELISA IgG, negative in Western blot were studied again by Dye and DA methods to make a better conclusion and standardization. The results of sera which have studied by Dye end DA methods (gold standart test in toxoplasmosis diagnosis ) were evaluated with the results of ELISA IgG test and after all these steps the 48.82 % of the studied were positive and 52.02 % were negative. The sera which have borderline and positive value in Capture ELISA IgM were studied by ISAGA test for the same reason. After these evaluations 4 people (2.31%) which studied have positive IgM antibody. These results were compared with the Western blot method and no significant differences were found (p>0.05;/2 test). According to these evaluations the ELISA test can be used safely in toxoplasmosis diagnosis in the borderline cases if combined with Dye or DA test. Although the results of Western blot method is accepted as so reliable, it is not practical to use it in routine investigations because of its expensiveness, the difficulties in application of the method and the limited number of the materials which can be studied at the same time.