Trakya yöresi koyunlarında Eimeriidosis'in yaygınlığı
Prevalence of ovine Eimeriidosis in Trakya (Thrace), Türkiye (Turkey)
- Tez No: 79897
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT TOPARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de Trakya yöresindeki koyunlarda Eimeridae türleri ve bunlann yaygınlık oranlan araştırıldı. Haziran 1996 ile Temmuz 1997 arasında 12 yerleşim merkezi ziyaret edildi ve toplam 567 dışkı örneği toplandı. Gram dışkıdaki ookist sayısını (OPG) belirlemek için Standart McMaster ve Fulleborn'un Flotasyon teknikleri kullanıldı. Bulunan türler ookistlerin sporlanmasından sonra identifiye edildi. Trakyada koyun Eimeriidosis'inin yaygınlık oranı % 89.8 olarak bulundu. Bu oran 6 aylık ve daha küçük hayvanlarda %95.7, 6 aydan daha büyüklerde %88.3 idi. Çalışmada bulunan türler ve bunlann yaygınlık oranlan; Eimeria crandallis %28/ Eahsata %19.1, Eweybridgensis %18.2, Ebakuensis %17.1, Eovinoidali^/o 9.53, Eintricata %3.78, E.granulosa %1.41, Eparva %1.38, Epallida %1.30, Efaure/%0.248 ve Epunctata %0.0157 idi. İlave olarak farklı iki bölgeden iki hayvanda tür aynmı yapılamayan Isospora ook\s£\er\ bulundu. Gram dışkıdaki ookist değerleri 3 ile 180 000 arasında değişti. OPG'lerin geometrik ortalamalan 3-4 aylık yaş grubundaki 3328.1'den 7-8 aylık yaş grubundaki 601.9'a keskin bir azalma gösterdi. 7-8 aylıktan sonraki yaş gruplarında ise değerler düşük seviyelerde devam etti. Yüksek OPG'li hayvanların büyük bir kısmı 1-6 ay yaş grubunda toplandı. Bu bulgulardan koyun eimeriidosis'inde konak-parazit dengesinin ilk 6 aydan sonra kurulduğu söylenebilir. Çalışmada OPG değeri 180 000 olan 6 aylık bir hayvanda krem renkli ishal, dengesizlik, zayıflık, halsizlik gibi klinik bulgular görüldü. Bu hayvanda Eahsata (%22)/ Ecrandallis (°/o22), Eweybridgensis (%8), Ebakuensis (%22), Eovinoidalis (%10), Eintricata (%12), Eparva (%2) ve Epallida (%2) türleri saptandı. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prevalence of Ovine Eimeriidosis in Trakya (Thrace), Türkiye (Turkey). In this study, the prevalence of ovine eimeriidosis in Trakya (Thrace), Türkiye (Turkey) were investigated. Twelve locations were visited between July 1996 -June 1997 and a total of 567 faecal samples were collected. Standard McMaster and Fulleborn Rotation techniques were used to find the number of oocyst per gram of faeces (OPG). Identification of species was made after the sporulation of oocysts. The prevalence rate of infection was found to be 89.8%. This rate was 95.7% in 6 months old and younger animals, and 88.3% in olders. The species and their prevalence rates were 28% for Eimeria crandallis, 19.1% for E.ahsata, 18.2% for Eweybridgensis, 17.1% for E.bakuensis, 9.53% for E.ovinoidalis, 3.78% for E.intricata, 1.41% for Egranulosa, 1.38% for Eparva, 1.30% for Epallida, 0.248% for Efaurei and 0.0157% for Epunctata. In addition, the oocysts of an unidentified Isospora sp. were seen in 2 animals from 2 different locations. The values of OPG varied between 3 and 180 000. The geometric mean of OPG's decreased sharply from 3328.1 in the age of 3-4 months to 601.9 in that of 7-8 months, and after the latter age groups the value kept its low levels continuously. Most of the animals with high OPG values were concentrated in the age groups of 1-6 months. Therefore, it is suggested that the stability of parasite-host balance in ovine eimeriidosis is established after the first 6 months of age of animals. During the study, clinical findings such as creamy colored diarrhea, incoordination, cachexia and weakness were observed only in one animal aged 6 months. In this animal, OPG was 180 000 and the species found were E.ahsata (22%), E.oandafl/s (22%), Eweybridgensis (BP/o), E.bakuensis (22%), Eovinoidalis (10%), Eintricata (12%), Eparva (2%) and Epallida (2%). 28