Tofig Guliyev'in 'Bahtiyar' filmi için bestelediği müzikal eserlerin incelenmesi
Review of the musical works composed by Tofig Guliyev for the movie 'Bahtiyar'
- Tez No: 799006
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu çalışmada, Azerbaycanlı besteci Tofig Guliyev tarafından yönetmenliğini Latif Seferov'un yapmış olduğu ve Azerbaycan sinema sanatının başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Bahtiyar filmi için bestelenen yedi farklı eser ritmik, makamsal, tonal ve biçimsel açıdan analiz edilmiştir. Araştırmada söz konusu müzikal eserlere ait bilgilerin kuramsal açıdan ayrıntılı olarak incelenmesi nedeniyle nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay durum çalışması deseni tercih edilmiş olup, verilere kaynak (doküman) taraması ve konuya ilişkin görsel-işitsel kayıtların incelenmesi yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmaya konu olan bestelerin biçimsel niteliklerine ilişkin verilerin yorumlanmasında ise betimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Tofig Guliyev'in Bahtiyar filmi için bestelemiş olduğu 7 müzikal eserin ritmik yapılarının 2/4, 3/4, 4/4 ve 6/8'lik olduğu, eserlerin tamamının piyanoya göre ve tonal yapıda bestelendiği ama aynı zamanda tampere sistem içerisinde Şur, Segah, Rast ve Bayati-Şiraz makamlarının da kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus was on the analysis of seven different musical compositions by Azerbaijani composer Tofig Guliyev for the film“Bahtiyar,”which is considered a masterpiece of Azerbaijani cinema art. The analysis encompassed various aspects, including rhythm, maqam (modal system), tonal structure, and form. The research adopted a case study design, which is a qualitative research method. This choice was made to allow for a detailed theoretical examination of the musical works in question. The data were obtained through a literature review and the analysis of audio-visual recordings related to the subject matter. The descriptive analysis method was utilized to interpret the data regarding the formal qualities of the compositions that were the focus of the research. The research findings revealed that the rhythmic structures of the seven musical works composed by Tofig Guliyev for the film“Bahtiyar”included time signatures of 2/4, 3/4, 4/4, and 6/8. Furthermore, all of the works were composed in a tonal structure for the piano, while simultaneously incorporating the Shur, Segah, Rast, and BayatiShiraz modes within the equal-tempered system.