Özel eğitim öğretmenlerinin özel gereksinimli çocukların eğitiminde müzik terapinin kullanılması hakkındaki bilgi ve görüşleri
Knowledge and opinions of special education teachers on the use of music therapy in the education of children with special needs
- Tez No: 799019
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN TURHAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında özel eğitim öğretmenlerinin özel gereksinimli çocukların eğitiminde müzik terapinin kullanımına ilişkin bilgi ve görüşleri araştırılmıştır. Özel eğitim öğretmenlerinin müzik terapi hakkındaki bilgi ve görüşleri, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen tekniği kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın verileri derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mersin ili merkez ilçeleri olan Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde bulunan özel eğitim okullarında görev yapmakta olan özel eğitim öğretmenlerinden gönüllülük esasıyla katılım sağlayan (n=31) öğretmenler ile yürütülen bu çalışmada elde edilen veriler 3 ana ve 16 alt tema şeklinde gruplandırılmıştır. Araştırmanın ana temalar“Özel eğitim öğretmenlerinin müzik kavramı ile müzik terapi hakkındaki bilgi ve görüşleri nelerdir?”“Özel eğitim öğretmenlerinin müziğin ve müzik terapinin özel gereksinimli öğrenciler üzerindeki etkileri hakkındaki görüşleri nelerdir?”“Özel eğitim öğretmenlerinin müzik kavramı ile müzik terapi hakkındaki deneyim ve motivasyon durumları nasıldır?”sorularına verilen cevaplar ile oluşmuştur. Yapılan derinlemesine görüşmelerde özel eğitim öğretmenlerinin müzik terapi hakkında istendik düzeyde bilgiye sahip olmadıkları sonucuna varılmıştır. Buna karşın özel gereksinimli çocukların eğitiminde müziğin ve müzik terapinin kullanılmasının eğitimi olumlu yönde etkileyeceğini destekleyen nitelikte görüşler de belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda özel eğitim öğretmenlerine müzik ve müzik terapi konularında hizmet içi eğitimler planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the knowledge and opinions of special education teachers on the use of music therapy in the education of children with special needs were investigated. The knowledge and opinions of special education teachers about music therapy were examined using the phenomenological design technique, which is one of the qualitative research methods. The data of the study were obtained using the in-depth interview technique. The study was conducted with 31 special education teachers who volunteered to participate from special education schools in the central districts of Mersin province, including Akdeniz, Mezitli, Toroslar, and Yenişehir, in the 2021-2022 academic year. The data obtained in this study were grouped into 3 main and 16 sub-themes. The main themes of the research were formed by the answers given to the questions“What are the knowledge and opinions of special education teachers about music and music therapy?”“What are the opinions of special education teachers about the effects of music and music therapy on students with special needs?”and“What are the experience and motivation levels of special education teachers regarding music and music therapy?”. In-depth interviews revealed that special education teachers did not have the desired level of knowledge about music therapy. However, they also expressed opinions that were supportive of the use of music and music therapy in the education of children with special needs, as they believe that it would positively affect education. As a result of the research, it was recommended that in-service training on music and music therapy be planned for special education teachers