Radyoterapi sonrası oluşan tükürük bezi hasarına karşı Carvacrol'un radyoprotektif ve anti-inflamatuar etkilerinin araştırılması
Investigation of the radioprotective and anti-inflammatory effects of Carvacrol against radiotherapy induced salivary gland damage
- Tez No: 930105
- Danışmanlar: DR. FATİH TETİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılan radyoterapi (RT), tükürük bezlerinde hasara yol açarak kserostomi, disfaji ve tat kaybı gibi yaşam kalitesini düşüren yan etkilere neden olabilir. Bu çalışmada, doğal bir bileşik olan Carvacrol'ün anti-inflamatuar, radyoprotektif özellikleriyle baş-boyun radyoterapisi sonrası tükürük bezlerinde oluşan hasara karşı koruyucu etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 10-12 haftalık, 250-300 gram ağırlığında toplam 42 adet Sprague Dawley ırkı erkek rat kullanılmıştır. Ratlar rastgele olarak altı gruba ayrılmıştır. Grup 1 serum fizyolojik (1 cc) ile tedavi edilmiştir. Grup 2'ye 1cc DMSO uygulanırken, Grup 3'e 60 mg/kg dozunda Carvacrol DMSO içerisinde çözülerek verilmiştir. Grup 4'e yalnızca RT uygulanmış, Grup 5'e DMSO ile birlikte RT, Grup 6'ya ise 60 mg/kg Carvacrol + DMSO ile birlikte RT uygulanmıştır. İlaçlar intraperitoneal yolla RT'den 3 gün önce başlanmış ve RT'den 3 gün sonrasına kadar devam edilmiştir. Radyoterapi, baş-boyun bölgesine tek doz 15 Gy uygulandı. Sakrifikasyon, radyoterapiden 72 saat sonra yapılarak parotis ve submandibular bezler çıkarıldı. SOD, GPx, MDA, IL-6, IL-10 ve CAT düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Histopatolojik incelemede asiner hücre kaybı, nekroz, vakuolizasyon, duktal hasar ve fibrozis değerlendirilmiş ve her bir parametre için yarı kantitatif skorlama yapılmıştır. Parotis ve submandibular bezler, hem kendi içinde hem de gruplar arasında ayrı ayrı karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Carvacrol'ün biyokimyasal ve patolojik parametreler üzerindeki koruyucu etkileri detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Radiotherapy (RT), commonly used in the treatment of head and neck cancers, can cause damage to salivary glands, leading to side effects such as xerostomia, dysphagia, and taste loss, which significantly reduce the quality of life. This study aimed to investigate the protective effects of Carvacrol, a natural compound with anti-inflammatory and radioprotective properties, on RT-induced damage to salivary glands through histopathological and biochemical analyses. Matherials and Methods: A total of 42 male Sprague Dawley rats, aged 10-12 weeks and weighing 250-300 grams, were used in this study. The rats were randomly divided into six groups. Group 1 was treated with 1 cc of saline (control group). Group 2 received 1 cc of DMSO while Group 3 was administered 60 mg/kg of Carvacrol dissolved in DMSO. Group 4 underwent RT alone, Group 5 received DMSO plus RT and Group 6 was treated with 60 mg/kg Carvacrol plus DMSO combined with RT. Drug administration started three days before RT and continued for three days after RT. A single dose of 15 Gy RT was applied to the head and neck region. Sacrification was performed 72 hours after RT, and parotid and submandibular glands were excised. Biochemical parameters, including SOD, GPx, MDA, IL-6, IL-10 and CAT were measured using the ELISA method. Histopathological evaluation included assessments of acinar cell loss, necrosis, vacuolization, ductal damage, and fibrosis, with semi-quantitative scoring applied to each parameter. Parotid and submandibular glands were analyzed separately and comparatively across all groups to assess the protective effects of Carvacrol on biochemical and pathological parameters.