Hava konuşlu minyatür yanıltma platformlarının gövde yapısında faz dizi anten kullanılarak radar kesit alanının arttırılmasının incelenmesi
Increasing the radar cross section using phase array antenna in the body structure of miniature air-launched decoy platforms
- Tez No: 799088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNGÖR PAKFİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geçmiş yıllardan bu yana hava savunma sistemlerini güçlendirmek ve düşmanı yanıltmak için yoğun çalışmalar sürdürülmüştür. Elektronik karşı önlem ve aldatma kavramlarında tuzaklar çok önemli bir role sahiptir ve son birkaç yılda birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. En etkileyici olanı minyatür hava konuşlu yanıltma platformu (MALD)'lardır. Savaş uçaklarının radar imzalarını ve uçuş profillerini taklit ederek düşman hava sahasına saldırı izlenimi vermek için kullanılırlar. Ancak düşük radar kesit alanı (RKA) nedeniyle radar algılama olasılıkları savaş uçaklarından daha düşüktür. Bu nedenle, emisyon ve MALD sisteminin RKA'sı bir savaş uçağına benzemelidir. Bu çalışma, faz dizi antenler kullanarak MALD sistemlerinin RKA'sını arttırmak için bir yöntem sunmaktadır. Bu nedenle MALD platformunun yüzeyinin ANSYS HFSS kullanılarak faz dizili anten ile kaplanması için farklı bir yaklaşım geliştirilmiştir. Faz dizi anten ile kaplanan MALD sisteminin RKA'sı, savaş uçağının RKA'sı ile karşılaştırılmış ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the past years, intensive work has been carried out to strengthen the air defense systems and to mislead the enemy. Decoys have a crucial role in the electronic countermeasure and deception concepts, and many works and developments have been realized over the past few decades. The most impressive one is the miniature air-launched decoy (MALD)s. They mimic the radar signatures and flight patterns of the fighters to create the appearance of an attack in enemy airspace. However, they resemble the emission of the fighters; their radar detection probabilities are lower than fighters due to their low radar cross-section (RCS)s. Thus, the emission and the MALD system's RCS must resemble a fighter. This study presents a method for increasing the RCS of MALD systems by using phased array antennas. So, a different approach is developed for covering the surface of the MALD platform with a phased array antenna with using ANSYS HFSS. The increased MALD system's RCS has been compared with the fighter's RCS, and satisfactory results have been obtained.