Huzursuz bacak sendromu hastalarında aleksitimi, öfke, bedensel duyumları abartma ve kiģilik özelliklerinin ġncelenmesi
Investigation of alexithymia, anger, somatosensory amplification and personality traits in restless legs syndrome patients
  1. Tez No: 799100
  2. Yazar: DİLAN ALKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BACIK YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ: Huzursuz Bacak Sendromu istirahat sırasında, çoğunlukla gece meydana gelen bacaklarda rahatsız edici bir his ve bu hissi ortadan kaldırmak için hareket ettirme dürtüsüyle karakterize nörolojik bir bozukluktur. AraĢtırmalar Huzursuz Bacak Sendromunda uyku ve yaĢam kalitesinin olumsuz etkilendiğini ve psikiyatrik komorbiditelerin yüksek bir prevalansa sahip olduğunu bildirmektedir. Bu çalıĢmada Huzursuz Bacak Sendromu hastaları ve sağlıklı kontrollerin aleksitimi, öfke, bedensel duyumları abartma ve kiĢilik özelliklerinin karĢılaĢtırılması, aynı zamanda bu özelliklerin hastalık Ģiddetiyle iliĢkisi ve parametreler arasında herhangi bir iliĢki bulunup bulunmadığının incelenmesi amaçlanmıĢtır. YÖNTEM: ÇalıĢmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğine baĢvuran, çalıĢmaya alınma ölçütlerini karĢılayan, 73 Huzursuz Bacak Sendromlu hasta ile 73 sağlıklı gönüllü dahil edilmiĢtir. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Spielberger Sürekli Öfke ve Öfke Ġfade Tarzı Ölçeği, Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği ve Cloninger Mizaç ve Karakter Envanteri uygulanmıĢtır. Veriler SPSS programına aktarılarak istatistiksel analizlerle incelenmiĢtir. BULGULAR: ÇalıĢmamızda hasta grubunun %64,4'ü kadın, %35,6'sı erkek; kontrol grubunda %63'ü kadın, %37'si erkek ve hasta grubunun yaĢ ortalaması 43,26±10,35 yıl, kontrol grubunun ise 37,34±7,74 yıl olarak saptanmıĢtır. Aleksitimi Ölçeği, Öfke Düzeyi ve Öfke Ġfade Tarzı Ölçekleri, Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği ortalama puanlarına göre karĢılaĢtırıldığında hasta grubunun puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıĢtır. Mizaç ve Karakter Envanterinde hasta grubunda kontrol grubuna göre mizaç boyutunda düĢük Yenilik ArayıĢı ve yüksek Sebat Etme; karakter boyutunda Kendini Yönetme alt boyutlarından düĢük ‗Sorumluluk Alma' ve ‗Beceriklilik' tespit edilmiĢtir. Huzursuz Bacak Sendromu Ģiddet derecesi 26,21±6,80 olarak bulunmuĢ olup, hastaların %23,4'ü hafif-orta, %50,6'sı Ģiddetli ve %26'sı çok Ģiddetli semptomlara sahipti. Huzursuz bacak sendromu Ģiddeti arttıkça aleksitimi değerlerinin arttığı; Kendini Yönetme değerlerinin ise düĢtüğü saptanmıĢtır. Aleksitimi ölçeği ile bedensel duyumları abartma ölçeği, öfke sürekli, öfke içte ve öfke dıĢa ölçekleri puanları arasında anlamlı olarak pozitif korelasyon tespit edilmiĢtir. Regresyon analizinde ileri yaĢ, düĢük eğitim düzeyi, aleksitimi, bedensel duyumları abartma ve sürekli öfke ölçeğinden alınan yüksek skorlar Huzursuz Bacak Sendromu geliĢiminde öngörücü faktörler olarak belirlenmiĢtir. SONUÇ: Bu çalıĢmada Huzursuz Bacak Sendromu hastalarında çok sayıda ruhsal belirtinin klinik tabloya eĢlik ettiği gösterilmiĢtir. Hastalığın seyrini etkileyen bu ruhsal belirtiler çoğunlukla klinisyenlerin gözünden kaçmakta ya da yanlıĢ tanı 81 alabilmektedir. AraĢtırmamızın literatüre yeni bilgiler kazandıracağı ve Huzursuz Bacak Sendromuna yönelik yaklaĢımların geliĢmesine rehberlik edebileceğini düĢünmekteyiz. Huzursuz Bacak Sendromu ve psikiyatri alanında literatüre katkı sağlayacak daha fazla çalıĢmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
AĠM: Restless Legs Syndrome is a neurological disorder characterized by an uncomfortable feeling in the legs at rest, mostly at night, and an urge to move them to eliminate this feeling. Studies report that sleep and quality of life are negatively affected, and psychiatric comorbidities are highly prevalent in Restless Legs Syndrome. This study aimed to compare the alexithymia, anger, somatosensory amplification and personality traits of Restless Legs Syndrome patients and healthy controls, as well as the relationship between these traits and the severity of the disease and whether there is any relationship between the parameters. METHOD: 73 patients with Restless Legs Syndrome who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Neurology Outpatient Clinic and 73 healthy volunteers in this study met the inclusion criteria. The Sociodemographic Data Form, the Toronto Alexithymia Scale, the Spielberger State-Trait Anger and Anger Expression Style Scale, the Somatosensory Amplification Scale and the Cloninger Temperament and Character Inventory were administered to all participants. The data were transferred to the SPSS program and analyzed with statistical methods. RESULTS: In our study 64,4% of the patient group were female, and 35,6% were male; in the control group, 63% were female, and 37% were male. The average age of the patient group was 43,26±10,35 years; that of the control group was 37,34±7,74 years. Comparison based on average scores in Alexithymia Scale, State-Trait Anger, Anger Expression Style Scale, and Somatosensory Amplification Scale revealed that the scores of the patient group were significantly higher than those of the control group. In the Temperament and Character Inventory, in the patient group compared to the control group, low Novelty Seeking and high Persistence in the temperament dimension, low ‗Taking Responsibility' and ‗Skillness' in the sub-dimensions of Self Directedness in the character dimension was found. The severity of Restless Legs Syndrome was 26,21±6,80 and 23,4% of the patients had mild-moderate, 50,6% severe, and 26% very severe symptoms. It was determined that as the severity of Restless Legs Syndrome increased, alexithymia values increased and Self Directedness values decreased. In addition, a significant positive correlation was found between the Alexithymia Scale and Somatosensory Amplification Scale, Trait Anger, Anger In, and Anger-Out Scales scores. The regression analysis determined, advanced age, low education level, high skores in the Alexithymia, Somatosensory Amplification and State-Trait Anger Scale as predictive factors in the development of Restless Legs Syndrome. 83 CONCLUSION: This study showed that many psychiatric symptoms accompany the clinical picture in patients with Restless Legs Syndrome. These psychological symptoms, which affect the course of the disease, are often overlooked by clinicians or misdiagnosed. Our research will bring new information to the literature and can guide the development of approaches for Restless Legs Syndrome. There is a need for more studies that will contribute to the literature in the field of Restless Legs Syndrome and psychiatry.