Huzursuz bacak sendromu hastalarında migren prevalansı ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Prevalence of migraine in restless leg syndrome patients and assesment of sleep quality
  1. Tez No: 781771
  2. Yazar: ÇAĞLA SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yaygın bir nörolojik bozukluk olan Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) ile kişinin günlük hayatında işlevsel bozukluklara sebep olan migren arasında pozitif bir ilişki olduğu varsayılmaktadır. Yapılan araştırmaların çoğunda migren hastalarında HBS prevalansı incelenmiş ancak HBS hastalarında migren prevalansı incelenmemiştir. Bu çalışmada HBS hastalarının migren prevalansının değerlendirilmesi ve çalışma gruplarının tanılarına göre uyku kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, huzursuz bacak sendromuna sahip 33 kadın 10 erkek ve huzursuz bacak sendromuna sahip olmayan 24 kadın ve 15 erkekten oluşmaktadır. Katılımcılara ilk olarak Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmış daha sonra sırasıyla Identity Migren Testi ve IHS Tanı Kriterleri Ölçeği ile migren varlığı sorgulanmıştır. Daha sonra Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) uygulanarak uyku kaliteleri değerlendirilmiştir. HBS grubu ve kontrol grubu migren varlığı açısından değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.005). Bunun sebebinin katılımcıların yaş aralığının geniş tutulması ve migren tipleri arasında ayrım yapılmaması olabileceği düşünülmektedir. Uyku kalitesinin değerlendirilmesi için öncelikle gruplar HBS grubu 29 (%35.4), migrenli HBS grubu 14 (%17.1), kontrol grubu 32 (%39.0), migrenli kontrol grubu 7 (%8.5) olmak üzere 4 kategoriye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
A positive correlation is believed to exist between migraine and Restless Legs Syndrome (RLS), a common neurological disorder. Studies have generally focused on RLS prevalence in migraine patients. However, studies that examined the migraine prevalence in RLS patients lack in the literature. This study aimed to examine the prevalence of migraine in RLS patients as well as to evaluate sleep quality according to the diagnosis of the study groups. The study consisted of 33 women and 10 men with RLS, and 24 women and 15 men without RLS. First, the Sociodemographic Information Form was used to collect demographic information, and then the Identity Migraine Test and IHS Diagnostic Criteria Scale were used to evaluate migraine presence. Following that, the Pittsburgh Sleep Quality Scale (PUKI) was used to assess sleep quality. A statistically significant difference was not found between the RLS and the control groups in terms of migraine prevalence (p>0.005). This could be due to the wide age range of participants and not separating migraine types. In order to evaluate sleep quality, the groups were divided into four categories: 29 (35.4%) in the RLS group, 14 (17.1%) in the migraine RLS group, 32 (39.0%) in the control group, and 7 (8.5%) in the migraine control group.