İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin Beden Eğitimi dersine ilişkin görüşleri (Sivas örneği)
The View of primary school teachers on physical training course (A Study in Sivas)
  1. Tez No: 79916
  2. Yazar: MURAT KANGALGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYTULLAH DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi dersi hakkındaki düşünceleri, beklentileri ve beklentilerinin gerçekleşme düzeyini belirlemektir. Sivas il merkezinde bulunan ilköğretim okullarından 4 Tinde görev yapan toplam 600 öğretmenden 337*sine ulaşılabilmiş (182 erkek, 155 bayan) ve çalışma yapılmıştır. Araştırmada belirtilen amaçlara ulaşabilmek için, elde edilen bilgiler ışığında ve araştırmanın amacına uygun olarak üç bölümden ye toplam 36 sorudan oluşan anket formu geliştirilmiştir. Hazırlanan anket formunun geçerliliği ve amaçlan test etme bakımından uygunluğu uzman görüşü alınarak gerekli düzeltmelerden sonra çoğaltılmış, anketler Sivas il merkezinde 41 ilköğretim okulunda görev yapan sınıf öğretmenlerine dağıtılmıştır. Anketten elde edilen veriler toplam sayı ve yüzdelerle açıklanmış, karşılaştırmalarda X2 ( Khi Kare ) testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık için 0.05 anlamlılık düzeyi seçilmiştir. Araştırmada, bulgularından elde edilen bilgilere göre sınıf öğretmenlerinin ilköğretim okullarında beden eğitimi dersi için yetersiz oldukları ve beden eğitimi branş öğretmenine ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work was to determine the troughts of primaryscool teachers who give physical training cours ebaut their cours, their expectations and how much of these expectations are put into practike. İn total 337 teachers (182 male, 155 femal ) out of 600who work in 41 primary schools in Sivas City centre in order to reach the goal of the research, a questionnare containing 36 questions was ( compiled in three parts ) developped after a preevaluation of the information collected prior to xeroxing the questionere forms. The applicability and the aim of questions in the form were examined and checket by an expert. The questionnare were then given to the primary school reachers to be answered in 41 primary schools in the centre of Sivas. The data were explained by giving them as totals and percentages and statistically evaluated by using X2 (Chi-Square ) test. The significance lewel was chosen as 0.05. In conclusion the teachers working at the primary schools were found to be insufficient in giving phisical training to the students and there fore teachers who are speciliased in physical training are needed. 78