Program dışı etkinliklere katılan ortaokul öğrencilerinin sosyal-duygusal ve ahlaki gelişimlerinin incelenmesi
Investigation of social-emotional and moral developments of secondary school students participating in non-programme activities
  1. Tez No: 713113
  2. Yazar: ÖZÜN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİNE SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Program dışı etkinlikler arasında yer alan sportif ders dışı etkinliklere ve beden eğitimi ve spor alanı destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan ortaokul öğrencileri ile bu etkinliklere ve herhangi bir sportif faaliyete katılmayan öğrenciler arasındaki sosyal-duygusal ve ahlaki gelişimleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma geçmişten günümüze kadar uzanan bir uygulama durumunu var olduğu haliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımı olan genel tarama modeli (bilimsel yöntem) kullanılmıştır. Araştırmaya 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinden oluşan 711 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Tarama modelinde veri elde etmede“Sosyal- Duygusal ve Ahlaki Gelişim Ölçeği (SDAGO)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma temel belirleyici teknikler ile analiz edilmiştir. Ayrıca iki bağımsız grubun verilerinin karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: SDAGO aracılığı ile elde edilen verilerden; PDSE katılan grubun, PDSE katılan hem kadınların hem de erkeklerin lehine, her iki grupta da 8'nci sınıfların aleyhine sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca her iki grubun anne ve babalarının eğitim düzeyi ve aynı şekilde meslek grupları toplam puanda fark oluşturmamıştır. Arkadaş sayısı değişkeni ise sadece“olumlu sosyal davranış”alt boyutunda 9-12 arkadaşı olanların lehine puan elde edilmiştir. PDSE katılmayanlardan ailesinin gelirini düşük algılayanların orta düzeyde algılayanlara göre daha düşük SDAGO puanlarına sahip oldukları bulunmuştur. Sonuçlar: Ortaokul öğrencilerinin sosyal-duygusal ve ahlaki gelişimleri PDSE katılımdan etkilenmiştir ancak sahip oldukları sosyo ekonomik özelliklerinden etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to examine the social-emotional and moral development of secondary school students who participate in sports extracurricular activities and physical education and sports field support and training courses, which are among the extra-curricular activities, and students who do not participate in these activities and any sportive activities. Material and Method: In the research, the general survey model (scientific method), which is a research approach aiming to describe an application situation from the past to the present, was used. 711 students consisting of 6th, 7th and 8th grade students voluntarily participated in the research. In the survey model,“Social-Emotional and Moral Development Scale (SDAGO)”was used to obtain data. In the analysis of the data, frequency, arithmetic mean, standard deviation were analyzed with the basic determining techniques. In addition, the t test was used to compare the data of two independent groups, and the one-way ANOVA test was used to compare more than two independent groups. Findings: From the data obtained through SDAGO; It was concluded that the group participating in PDSE was in favor of both women and men participating in PDSE, and against the 8th graders in both groups. In addition, the education level of the parents of both groups and the occupational groups did not make a difference in the total score. The number of friends variable was scored in favor of those who have 9-12 friends only in the“positive social behavior”sub-dimension. It was found that among those who did not participate in the PDSE, those who perceived their family income as low had lower SDAGO scores than those who perceived it as moderate. Results: Social-emotional and moral development of secondary school students was affected by PDSE participation, but not by their socio-economic characteristics.