Ebû Zekeriyyâ Yahyâ en-Nevevî ve tasavvuf anlayışı
Ebu Zekeriyya Yahya en-Nevevi and understanding of Sufism
- Tez No: 799185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İmâm-ı Nevevî (ö. 676/1277) hem hadis hafızı hem muhaddistir. Aynı zamanda takvâ sahibi, zâhid, âbid, mutasavvıf bir kişiliktir. Yaşadığı dönemde Şâfiî fıkhının en büyük âlimi olarak bilinir. Moğol ve Haçlı saldırılarının olduğu, İslâm coğrafyasının birtakım sorunlar geçirdiği dönemde yaşamış bir ilim ve düşünce adamıdır. Faaliyetlerini ilmî çerçevede yürütmesi, zâhidâne hayatı tercih etmesi ile örnek teşkil etmiştir. Yaşadığı sürece İslâmî çizgisinden ödün vermemiştir. Bu tezde İslâmî ilimlerde özellikle de hadis ve fıkıh alanlarında otorite sahibi olan, telif ettiği eserlerle büyük bir üne kavuşan İmâm-ı Nevevî'nin hadis ve tasavvuf alanında yazmış olduğu eserlerinden hareketle tasavvuf anlayışını ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Imam Nawawi is both a hadith memorizer and a hadith scholar. He is known as the greatest scholar of Shafi'i fiqh during his lifetime. He is a scientist and thinker who lived in a time when there were Mongol and Crusader attacks and the Islamic world had political and social problems. He was devoted to science throughout his life, always set an example in terms of his superior intelligence and the importance he gave to asceticism, and never made any concessions from his Islamic line as long as he lived. In this thesis, we tried to deal with the understanding of Sufism based on the works of Imam Nawawi, who was an authority in Islamic sciences, especially in the fields of hadith and fiqh, and gained a great reputation with the works he wrote in the field of hadith and mysticism.