Ebü'l-Leys Semerkandî ve tasavvuf anlayışı
Ebü'l-Leys Semerkandi and understanding of sufism
- Tez No: 799186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ebü'l-Leys Semerkandî (ö. 373/983), hicri 4. asırda yaşamış,“İmâmü'l-Hüdâ”lakabıyla şöhret bulmuş bir âlimdir. Hanefi mezhebinde otorite kabul edilen bu zât başta fakih olmak üzere müfessir, muhaddis, zâhid ve sûfî olarak da bilinir. Müellifin eserlerine bakıldığında sadece belli bir alanda değil fıkıh, tefsir, akâid, hadis, tasavvuf ve ahlâk konularında da eserler verdiği görülmektedir. Ebü'l-Leys Semerkandî özellikle vaaz ve nasihat türü telifleriyle İslâm dünyasında meşhur olmuş bir âlimdir. Bu çalışmada vaaz, nasihat ve ahlâk kitapları olan Tenbîhü'l-gâfilîn ve Bustânü'l-ârifîn eserleri ile işâri tefsir örneğinin ilklerinden olan Tefsîru'l Kur'ân adlı eseri ve diğer ahlâk eserlerinden hareketle Semerkandi'nin tasavvuf anlayışı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ebü'l-Leys Semerkandî (d. 373/983) is a scholar who lived in the 4th century of the Hegira and found fame with the nickname“İmâmü'l-Hüda”. This person, who is accepted as an authority in the Hanafi sect, is also known as a faqih, mufassir, muhaddis, ascetic and sufi. When the works of the author are examined, it is seen that he wrote works not only in a certain field, but also in the subjects of fiqh, tafsir, creed, hadith, mysticism and morality. Ebü'l-Leys Samarkandî is a scholar who became famous in the Islamic world, especially with his sermons and advice. In this study, based on the works of“Tenbîhü'l-gâfilîn”and“Bustanü'l-ârifîn”, which are the books of sermons, advice and ethics, and his work called“Tefsîru'l Kur'an”, which is one of the first of the ishari tafsir examples, and other moral works, Samarkandi's understanding of Sufism has been determined.