Salgın döneminde uygulanan uzaktan eğitimin okul öncesi öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of distance education implemented during the epidemic by preschool teachers
  1. Tez No: 799184
  2. Yazar: İBRAHİM KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
2019 Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsünün yayılmasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insan yaşamının her alanında bazı önlemler alınmıştır. Eğitim alanında da, okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadar tüm kademelerde, 2020-2022 eğitim- öğretim yılının bazı dönemlerine kadar uzaktan eğitim sürecine geçilmiştir. Öğretmenlerin eğitim-öğretim öğretim faaliyetlerinin devam etmesi için uyguladıkları uzaktan eğitim sürecinde, okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda süreci değerlendirmek, gelecek de karşılaşılabilecek eş değer durum karşısında yapılması gerekenleri belirlemede önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple bu araştırma ile, Covid-19 salgın döneminde uygulanan uzaktan eğitimin okul öncesi öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırmalardan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak il merkezi ve ilçelerinde görev yapan 10 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Salgın sebebiyle araştırma dahilinde veriler, okul öncesi öğretmenlerinden online görüşme ile toplanmıştır. Araştırma problem cümlesi olan“Salgın döneminde uygulanan uzaktan eğitim okul öncesi öğretmenlerince nasıl değerlendirilmektedir?”sorusu çerçevesinde oluşturulan alt problemler ele alındığında; öğretmenlerin büyük bölümünün süreçten sıkıldıkları ve motivasyon kaybı yaşadıkları gözlenmiştir. Süreç doğrultusunda çoğu öğretmenin kendini yetersiz görerek mesleki gelişim seminerlerine veya kurslarına yöneldiği belirlenmiştir. Aynı zamanda öğretmenler, bu süreçte çocuklara hitap etmek de zorlandıklarını ve teknik alanda sorunlar yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Çocukların da bu süreçten sıkıldıklarını ve isteksiz davranışlar sergilediklerini belirten öğretmenler, her ne kadar salgın döneminde evlerde olmak gerekse de eğitim alanında uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerine geçemeyeceği konusunda ortak görüş bildirmişlerdir. İleride yapılacak çalışmalarda öğretmenlerin yanı sıra, veliler, çocuklar ve okul yöneticilerinden de veriler toplanarak okul öncesi dönemi çocuklara verilebilecek hibrit öğrenme ortamları değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
With the spread of the Covid-19 virus that emerged in Wuhan, China in December 2019, some precautions have been taken in all areas of human life in Turkey as well as all over the world. In the field of education, distance education has been started at all levels, from pre-school to higher education, until some periods of the 2020-2022 academic year. Evaluating the process in line with the opinions of pre-school teachers in the distance education process that teachers apply to continue their education and training activities has an important place in determining what needs to be done in the face of an equivalent situation that may be encountered in the future. For this reason, with this research, it is aimed to evaluate the distance education applied during the Covid-19 epidemic period by preschool teachers. In the research, a case study research design from qualitative research designs was used. In the research, a personal information form and an interview form consisting of open-ended questions were used as data collection tools. The study group of the research consists of 10 pre-school teachers working in Zonguldak city center and its districts. Due to the epidemic, data were collected from preschool teachers online. Due to the epidemic, data were collected from preschool teachers through the Zoom program within the scope of the research. The research problem sentence is“How is distance education applied during the epidemic period evaluated by preschool teachers?”Considering the sub-problems created within the framework of the question; It was observed that most of the teachers were bored with the process and experienced loss of motivation. In line with the process, it has been determined that most teachers see themselves as inadequate and turn to professional development seminars or courses. At the same time, the teachers stated that they had difficulty in addressing the students in this process and that they had problems in the technical field. Stating that their students were bored with this process and exhibited reluctant behaviors, the teachers shared a common opinion that distance education cannot replace face-to-face education in the field of education, even though they need to be at home during the epidemic. In future studies,