Cladophora sp. ile spirulina sp. ve karişimlarinin mercimek (Lens culinaris Medik.)gelişimi üzerine etkisi
Cladophora sp. and spirulina sp. the effect of lens (Lensculinaris Medik.) onthe development of lensand blended
- Tez No: 799215
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Mercimek (Lens culinaris Medik.) gelişimi üzerine Cladophora sp.ile Spirulina sp. alg gübrelerinin etkilerinin belirleneceği bu çalışmada kullanılacak algler Karkamış baraj Gölünden toplanıp kurutulmuştur. Alglerin altı dozu (Kontrol, %0,2; %0,4; %0,6;% 0,8; %1) ve karışımları ayrı ayrı ekimle birlikte topraklara uygulanmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak serada yürütülmüştür.. Denemede 2 kg'lık saksılar kullanılmıştır. Denemede kullanılacak tohumlar GAP Araştırma Enstitüsün'den alınmıştır. Ekimden 60 gün sonra hasat edilen mercimeklerde, kök uzunluğu, bitki boyu, yaprak boyu, bitki ve kök ağırlıkları, klorofil içeriği, incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the growth of Lentil (Lens culinaris Medik.) Cladophora sp.ile Spirulina sp. The algae to be used in this study, in which the effects of algae fertilizers will be determined, were collected from Karkamış Dam Lake and dried. Six doses of algae (Control, 0.2%; 0.4%; 0.6%; 0.8%; 1%) and their mixtures were applied to the soils with individual cultivation. The experiment was carried out in a greenhouse with 3 replications. 2 kg pots were used in the experiment. The seeds to be used in the experiment were purchased from the GAP Research Institute. Root length, plant height, leaf length, plant and root weights, chlorophyll content were examined in lentils harvested 60 days after sowing. The results were evaluated statistically.