İnterstisyel akciğer tutulumu olan ve olmayan sistemik skleroz hastalarında peroksiredoksin-4, KL-6, sürfaktan protein D seviyeleri ve bu belirteçlerin akciğer tutulumu ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of peroxiredoxin-4, KL-6, surfactant protein D levels and the relationship between these markers and lung involvement in patients with and without interstitial LUNG involvement
  1. Tez No: 799214
  2. Yazar: GİZEM TUĞÇE ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sistemik skleroz(SSc) hastalarında akciğerde fibrozis görülmekte ve progresif interstisyel akciğer hastalığı(İAH) gelişmektedir. Sürfaktan-D(SP-D); akciğerde alveolar tip2 epitel hücreleri tarafından sentezlenen bir glikoproteindir. Krebs Von den Lungen 6(KL-6); tip 2 alveolar epitel hücrelerinden eksprese edilen müsin benzeri bir glikoproteindir. Peroksiredoksin-4(PRDX-4), peroksiredoksin ailesinden bir antioksidan proteindir. PRDX-4 mRNA'sının, İAH olan hastaların akciğer dokusunda arttığı gösterilmiştir. Biz çalışmamızda; akciğer tutulumu olan SSc hastalarında SP-D, KL-6 ve PRDX-4'nin akciğer tutulumu ve progresyonu ile ilişkisi değerlendirildi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İç Hastalıkları Romatoloji bölümüne başvuran, sistemik skleroz tanılı hastalar ile akciğer hastalığı olmayan sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerde SP-D, KL-6 ve PRDX-4 ölçümleri ELISA yöntemi ile çalışılıp kaydedildi. Sistemik skleroz ilişkili İAH(SSc-İAH) grubunun PRDX-4 düzeyleri medyanı(14.27 ng/ml), İAH olmayan SSc grubu(10.17 ng/ml) ve kontrol grubu medyanı(9.68 ng/ml) arasında anlamlı farklılık saptandı(p=0.001). KL-6 düzeyleri açısından SSc-İAH grubu(134.25 U/ml), İAH olmayan SSc grubu(103.90 U/ml) ve kontrol grubu(92.84 U/ml) arasında anlamlı farklılık saptandı(p=0.002).
Özet (Çeviri)
Patients with systemic sclerosis (SSc) have lung fibrosis and develop progressive interstitial lung disease (ILD). Surfactant-D(SP-D); is a glycoprotein synthesized by lung alveolar type 2 epithelial cells. Krebs Von den Lungen 6(KL-6); is a mucin-like glycoprotein expressed from type 2 alveolar epithelial cells. Peroxiredoxin-4(PRDX-4) is an antioxidant protein from peroxiredoxin family. PRDX-4 mRNA has shown to be increased in lung tissue of patients with ILD. In our study; the association of SP-D, KL-6 and PRDX-4 with lung involvement and progression was evaluated in SSc patients. Patients with systemic sclerosis applied to Gazi University Faculty of Medicine Rheumatology Department and healthy control group were included in the study, SP-D, KL-6 and PRDX-4 levels were measured with ELISA. A significant difference was found between the PRDX-4 levels of the systemic sclerosis-associated ILD (SSc-ILD) group (14.27 ng/ml), SSc group without ILD (10.17 ng/ml) and the control group (9.68 ng/ml)(p=0.001 ). A significant difference was found between the KL-6 levels of SSc-ILD group (134.25 U/ml), the SSc group without ILD (103.90 U/ml) and the control group (92.84 U/ml) (p=0.002).