Aerobik ve anaerobik antrenmanların antioksidan enzimler üzerine etkisi
- Tez No: 79922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN İŞLEĞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
31 ÖZET Bu çalışma, aerobik ve anaerobik antrenmanların antioksidan savunma sistemi üzerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla planlandı. Aerobik antrenmanın etkilerinin incelenmesi için uzun mesafe koşucuları, anaerobik antrenman örneği için de güreşçiler çalışmaya alındı. Çalışmaya 22 si sporcu toplam 33 erkek katıldı. Denekler 3 gruba ayrıldı. Lgrup uzun mesafe koşucularından, 2.grup güreşçilerden ve 3. grup spor yapmayan kişilerden oluşturuldu. Boy ve ağırlık ölçümleri ayakkabısız ve şortu halde boy ölçerli baskülle yapıldı. Vücut yağ oranları, indirekt metodla, Holtain Skinfold Caliper kullanılarak Yuhasz metodu ile hesaplandı. MaxVÛ2 ölçümleri, Monark bisiklet ergometresi kullanılarak Astrand' m indirekt ölçüm metodu ile yapıldı. Kan örnekleri dinlenim durumunda ve sabah alındı. Kan analizlerinde hemoglobin ve hematokrit değerleri tayin edildi. Antekübital venden alınan heparinize kan örneklerinde süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri (GPx) ve plazma MDA düzeyleri saptandı.
Özet (Çeviri)
33 ABSRACT The purpose of this study was to assess the effect of aerobic and anaerobic training programs in antioxidan defence mechanism of the body. The effect of aerobic training programs examined in long distance runners and the effect of anaerobic training programs examined in wrestlers. The subjects were 33 male and 22 of them were athlete.The subjects are divided into 3 groups.The first group is consisted of long distance runners.the second group is consisted of wrestlers and the third group consisted of sedantary man. The measurement of body weight and length is performed with a weight scala which has a length scala on it.The subjects measured without shoes with a thin shorts on them.The body composition was measured using skinfold caliper and assessed with Yuhasz methode. Max.V02 measurements is made by using Monark ergometer with indirect measurement methode of Astrand.The blood samples collected at rest in morning period. Hb and Htc levels is measured as well.Superoxyde dysmutase (SOD) and glutation peroxydase (Gpx) activities and plasma M DA levels determined in heparinized blood samples which is obtained from antecubital vein.