Türk ceza mahkemesi kararlarının disiplin hukukuna etkisi
The effect of Turkish criminal court decisions on disciplinary law
- Tez No: 799224
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD ÇİĞDEM SEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atılım Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir fiil, hem ceza hukukunun hem de disiplin hukukunun korumak istediği değerlere karşı tehdit unsuru olabilir. Bu durumda gerekli koşulların oluşması halinde ceza muhakemesi süreci başlayacaktır. Fiil aynı zamanda disiplin suçunu oluşturduğu için disiplin soruşturması da başlayacaktır. Bu noktada ceza hukuku ve disiplin hukukunun yolları kesişecektir. Disiplin hukuku ilke ve amaç bakımından ceza hukukundan farklıdır. Bu hukuk disiplinlerinin korumak istedikleri değerlerde farklıdır. Bu fark göz önüne alındığı zaman aynı fiil için farklı kararların çıkması muhtemeldir. Bu durumda 'ne bis in idem' ilkesinin disiplin hukukuna olan etkisi tartışılacaktır. Ceza davaları bir muhakeme faaliyetidir. Disiplin soruşturma ve kovuşturmaları ise idari işlem niteliğindedir. Bu durum, ceza hukuku ve disiplin hukuku bakımından önemli bir farktır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ceza muhakemesindeki hükmün disiplin hukukuna etkisi incelenmesi gereken bir husustur. Bu husus mahkeme kararları ışığında tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
An action can be a threat to the values that both criminal law and disciplinary law want to protect. In this case, if the necessary conditions are met, the criminal proceedings will begin. Since the action also constitutes a disciplinary offence, a disciplinary investigation will begin. At this point, the paths of criminal law and disciplinary law will intersect. Disciplinary law differs from criminal law in terms of principle and purpose. These legal disciplines differ in the values they want to protect. Considering this difference, it is likely that different decisions will emerge for the same action. In this case, the effect of the“ne bis in idem”principle on disciplinary law will be discussed. Criminal proceedings are a discernment activity. Disciplinary investigations and prosecutions are in the nature of administrative proceedings. This situation is an important difference between criminal law and disciplinary law. Considering all these, the effect of the judgement in the criminal procedure on the disciplinary law is an issue that needs to be examined. This issue will be discussed in the light of court decisions.