Bulanık Fine-Kinney ile bürolarda iş sağlığı ve güvenliği risk analizi: İstanbul'da bir kamu kurumunda uygulama
Occupational health and safety risk analysis in offices with fuzzy Fine-Kinney: Application in a public institution in Istanbul
  1. Tez No: 799225
  2. Yazar: ERTAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bürolarda, çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından birçok risk faktörü mevcuttur. Bu risk faktörlerinin tümünü tek seferde ortadan kaldırmak çoğu zaman mümkün değildir; bu yüzden risk değerlendirme çalışmaları yapılarak, riskler aciliyet durumuna göre sıralanmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, İstanbul ilinde büro faaliyetleri yürüten bir kamu kurumunda, 330 adet tehlike kaynağı için Fine-Kinney yöntemiyle iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci aşamada, risk değerlendirmesi Fine-Kinney tabanlı bulanık modellerle gerçekleştirilmiştir. Bulanık risk değerlendirmesi için aynı kural tabanını kullanan iki ayrı bulanık model oluşturulmuştur. Modellerin her birinde kullanılan üyelik fonksiyonları farklı seçilerek risk skorlarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü aşamada, Fine-Kinney ve bulanık model sonuçları karşılaştırılmıştır. Böylece, büro işyerlerinde Fine-Kinney yöntemiyle risk değerlendirmesi yapmanın mümkün ve uygun olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca klasik Fine-Kinney yönteminde değerlendirmeyi yapan her uzmanın tecrübe ve bilgisine göre birbirinden oldukça farklı öznel sonuçlar elde edilmesi gibi bir dezavantaj söz konusudur. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için Fine-Kinney yöntemindeki olasılık, frekans, şiddet ve risk skoru parametreleri bulanık mantık ilkelerine göre bulanıklaştırılarak daha nesnel ve gerçekçi sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In offices, there are many risk factors for the health and safety of employees. It is often not possible to eliminate all of these risk factors at once; Therefore, risk assessment studies are carried out and risks are ranked according to their urgency. In the first stage of this study, occupational health and safety risk assessment was carried out for 330 sources of danger using the Fine-Kinney method in a public institution that carries out office activities in the province of Istanbul. In the second stage, risk assessment was carried out with Fine-Kinney based fuzzy models. For fuzzy risk assessment, two separate fuzzy models were created using the same rule base. The membership functions used in each of the models were chosen differently and the effect on the risk scores was tried to be determined. In the third step, Fine-Kinney and fuzzy model results were compared. Thus, it has been tried to show that it is possible and appropriate to make a risk assessment with the Fine-Kinney method in office workplaces. In addition, there is a disadvantage in the classical Fine-Kinney method, such as obtaining quite different subjective results according to the experience and knowledge of each expert who makes the evaluation. In order to eliminate this disadvantage, probability, frequency, severity and risk score parameters in the Fine-Kinney method were blurred according to fuzzy logic principles to obtain more objective and realistic results.