Down Sendromlu çocuklarda nörogelişimsel tedavi yaklaşımının (Bobath Tedavisinin) denge ve mobilite üzerine etkisi
The effect of neurodevelopmental treatment approach (Bobath Therapy) on balance and mobility with Down Sydrome children
- Tez No: 619493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZKESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Down Sendromu 21. kromozoma fazladan bir kromozom eklenmesinden kaynaklanan, bireylerin motor ve mental gelişimlerini etkileyen kromozomal bir bozukluktur. Down Sendromlu çocuklarda en çok görülen sağlık sorunları eklemlerde hipermobilite, bağ dokuda gevşeklik, hafif-orta derece obezite ve hipotonidir. Bu sağlık sorunları denge ve mobilitenin bozulmasına sebep olmaktadır. Çalışmamızda Down Sendromlu çocuklara uygulanan Nörogelişimsel Tedavi Yaklaşımının denge ve mobilite üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmamıza 3-6 yaş aralığında 11 kız, 9 erkek çocuk olmak üzere toplam 20 Down Sendromlu çocuk katıldı. Çocuklara 8 hafta boyunca, haftada 2 seans olmak üzere Nörogelişimsel Tedavi uygulandı. Down Sendromlu çocukların tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerinde; kaba motor fonksiyon seviyesi için Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi, denge için Pediatrik Denge Ölçeği, yürüme süresi için Modifiye Kalk ve Yürü Testi, yürüme mesafesi için Bir Dakika Yürüme Testi, fonksiyonel bağımsızlık seviyesi için Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Down Syndrome is a chromosomal disorder that affects the motor and mental development of individuals resulting from the addition of an extra chromosome to the 21st chromosome. The most common health problems in Down Syndrome children are hypermobility in joints, laxity of connective tissue, mild to moderate obesity and hypotonia. These health problems lead to deterioration of balance and mobility. The aim of this study was to investigate the effects of Neurodevelopmental Treatment Approaches on balance and mobility in children with Down Syndrome. A total of 20 Down Syndrome children (11 girls, 9 boys) aged 3-6 years participated in the study. Children underwent Neurodevelopmental Treatment for 8 weeks, 2 sessions per week. Pre-treatment and post-treatment assessments of children with Down Syndrome; Gross Motor Function Classification System was used for gross motor function level, Pediatric Balance Scale for balance, The Modified Timed Up and Go Test for walking time, One Minute Walk Test for walking distance, Pediatric Functional Independence Scale for functional independence level were used.