Kapitalizm öncesi toplumların tarihyazımında Asya tipi üretim tarzı tezleri ve politik marksizm
Asiatic mode of production thesis and political marxism in the historiography of pre-capitalist societies
- Tez No: 799254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada, özellikle Marksist gelenek içerisindeki tarihyazımı tartışmalarına odaklanılmıştır. Marksizm bağlamında, Doğu ve Batı arasında karşılaştırmalı tarih söz konusu olduğunda, en çok dikkat çeken konuların başında Asya Tipi Üretim Tarzının (ATÜT) geldiği söylenebilir. Marx'ın yaşadığı dönemde, Batı'da beklenen devrimlerin, 20. yy'de Rusya ve Çin gibi Doğu ülkelerinde ortaya çıkmış olması, Doğu-Batı tartışmasını körüklemişti. Buna paralel olarak, devrimin Batı'da olmamış olması da ayrı bir tartışmaya yol açtı. 1960 sonrasında, karşılaştırmalı devrimler tarihiyle ilgili Marksistlerin kullandığı yöntem olan tarihsel materyalizm tartışmalarında en etkili gelenekler yapısalcılık ve tarihselcilik oldu. Tarihselci geleneğin kendine özgü şekilde sürdürücüsü olan politik Marksist gelenek ve ATÜT tezlerinin politik bağlamı çalışmanın odağında yer almaktadır. Tezin amacı, ağırlıklı olarak İngiltere-Fransa özelinde çalışma yürüten politik Marksist tezlerin, Batı'nın dışında yer alan kapitalizm öncesi toplumların tarihyazımına ne ölçüde katkı sunabileceğini sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on the historiographic debates within the Marxist tradition. In the context of Marxism, when it comes to comparative history between the East and the West, it can be said that the Asiatic Mode of Production (AMP) is one of the most striking subjects. The fact that the revolutions expected in the West during Marx's lifetime occurred in Eastern countries such as Russia and China in the 20th century fueled the East-West debate. Parallel to this, the fact that the revolution did not take place in the West led to a separate discussion. After 1960, the most influential traditions in the discussion of historical materialism, the method used by Marxists regarding the comparative history of revolutions, were structuralism and historicism. Political Marxist tradition, which is the perpetrator of the historicist tradition in its own way, and the political context of the AMP theses are at the center of the study. The aim of the thesis is to question the extent to which political Marxist theses, which mainly work in England-France, can contribute to the historiography of pre-capitalist societies located outside the West.