1998-1999 Türkiye 1. Futbol Ligi'nde bulunan takımların oyuncularının, puan sıralaması ile kaygı değerlerinin karşılaştırılması
According to their point classification; Comparing the anxiety level of the football players of the teams which are in the 1st Football League in Turkey 1998-1999
  1. Tez No: 79926
  2. Yazar: ZEKİ BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye 1. Futbol Ligi'nde profesyonel olarak futbol oynayan sporcuların durumluk kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve performansları ile başarı düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada I. Ligde yer alan takımların sıralamadaki yerleri gözönüne alınarak, 20-24 yaş arasındaki 69 futbolcuya“Yarışmasal Durumluk Kaygı Envanteri”uygulanmıştır. Bryant J. Cratty, Robert E. Pigott(1984) tarafından İngilizce olarak hazırlanan, Süleyman MORALİ tarafından Türkçeye çevrilerek, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan envanter 21 sorudan oluşmaktadır. Deneklerin ortalama kaygı değerleri 59,34 olarak bulunmuştur. Araştırmaya konu olan takımlar ve oyuncuları, Türkiye 1. Futbol Liginde aldıkları sonuçlara göre gruplandırılmıştır. Birinci grupta ligde ilk dört sırayı alan takımların sporcuları, ikinci grupta ligde orta sıraları alan takımların sporcuları, üçüncü grupta da son dört sırayı alan takımların sporcuları değerlendirilmiştir. Kruskal Wallis Testi ile yapılan anliz sonucunda, 1.grup, 2.grup ve 3.grup arasında anlamlı farklılık bulunmuştur(P Gruplar arasındaki ikili karşılaştırmalar Mann-Whitney Testi ile yapılmıştır. Buna göre bütün guruplar kendi aralarında anlamlı olarak farklılık göstermişlerdir(P 05) Sonuç olarak, gurup ikinin kaygı skorları diğer iki guruba göre düşük çıkmıştır. Bu da istatistiksel olarak anlamlıdır ve hipotezimizi destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the competitive anxiety level of the football players who play football profesionaly in the 1st Football League in Turkey. In this study, considering the classification places of the first divison teams, the footballers who are at the age of betveen 20-24 have been applied“The Competitive Anxiety Inventory”. This inventory study has been translated into Turkish by S. Morali and also a study about it's validity and it's reliabity has been tested. The inventory is formed by 21 questions. In the study 69 test subjects people have been questioned anxiety levels of the test subjects have been found as 59,34. As a result of these studies important differences betveen the groups have been found. (P The pair comparings betveen the groups have been done by using“Mann-Whitney Test”. According to this study; the groups among themselves showed meaningful differences.(P As a result the anxiety scores of the group 2nd. have been occured lower than the other two groups. This is also meaningful as statistical.