Çabuk kuvvete yönelik circuit çalışmalarının 18-22 yaş grubu erkek futbol takımının kondisyonel özellikleri üzerine etkisi
The Effect of circuit training for speed power to the conditional characteristics of 18-22 aged male soccer team
  1. Tez No: 79927
  2. Yazar: ALİ TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi futbol takımında bulunan 12 denek üzerine 6 hafta boyunca hafta da 3 defa uygulanmıştır. Çalışmanın esasım circuit antrenman oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı circuit antrenmanın, futbol takımında yer alan deneklerin bazı fiziksel özelliklerine etkisini tespit etmektir. Bu amaçla yaş ortalamaları 21,5 yıl, boy ortalamaları. 176,3 cm, vücut ağırlık ortalamaları 72.4+1.71 olan ve araştırmadaki circuit antrenmanına tabi tutulan 18-22 yaş grubu 12 futbolcu denek grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise yaş ortalamaları 20,5 yıl, boy ortalamaları. 173,5 cm. vücut ağırlık ortalamaları ise 65.3 ±1.47 kg olan futbol takımında yer alan fakat circuit antrenmanın uygulanmadığı 18-22 yaş grubu 12 futbolcudan oluşmuştur. Çalışmaya başlamadan önce denek ve kontrol grubuna bazı fiziksel testler uygulanmıştır. Bunlara; vücut ağırlığı, vücut yağ oram, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, Anaerobik güç, 20 mt sprint ve ayak sırt kuvveti testleri yapılmıştır. Tüm ölçümlerde 2 kez deneme yapılmış en iyisi baz olarak alınmıştır. Sonuç olarak; Çalışmamızda 6 hafta boyunca uygulanan Circuit antrenmanı sonucu, denek grubunun vücut ağırlığı, vücut yağ oranları, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 20 mt. sprint ve ayak sırt kuvvetlerinde P < 0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar tespit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was applied on 12 players of Cumhuriyet University Football Club 3 times a week within 6 weeks. Circuit training is the main purpose of the study and aims to determine the effects of Circuit training on Physical Characteristics of players. For this purpose, 12 players of 18-22 age group with an average age of 21.5, an average height of 176.3 cm, and an average weight of 72.4 ± 1.71 kg were applied to Circuit training. Control group was established from 12 players of 18-22 age group with an average age of 20.5, an average height of 173.5 and an average weight of 65.3 ± 1.47 kg. Circuit training was not performed on these players. Prior to the study, some physical tests were applied on control and test groups. Body weight, body fat ratio, vertical jump, long jump and anaerobic stress, 20 m sprint and foot-back strength tests were performed on both groups. In all measurements, 2 measurements were carried out and the best score was used. As a result of Circuit training applied for six weeks in this study, significant differences in body weigt, fat ratio, vertical and long jumps, 20 m sprint and foot and back stresses were determined.