Farklı dozlarda silisyum ve potasyum uygulamalarının domates (Solanum lycopersicum L.) fide gelişimi ve fide kalitesi üzerine etkileri
Effects of different doses of silicon and potassium applications on tomato (Solanum lycopersicum L.) seedling growth and seedling quality
  1. Tez No: 799260
  2. Yazar: RAMAZAN PARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı dozlarda potasyum (K) ve silisyum (Si) elementi uygulamalarının domates fidesi gelişimi ve kalitesi üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji Laboratuvarı İklim Odasında yürütülmüştür. Çalışmada Falcon domates tohumu kullanılmıştır. Domates tohumları torf + perlit karışımı bulunan viyollere ekilmiş, çimleninceye kadar saf su ile sulanmıştır. Gerçek yaprakları görülmeye başlayan fidelerde ondört farklı besin solüsyonu uygulaması ile sulanmıştır. Hazırlanan besin solusyonlarında N, P, Mg, S, Ca, Fe, B, Cu ve Zn sabit tutulurken, K ve Si ise artan ve azalan oranlarda uygulanmıştır. Dikim olgunluğuna gelen fidelerin kök ağırlıkları (g), yaprak ağırlığı (g), gövde ağırlığı (g), yaprak sayısı (adet), gövde çapı (mm), gövde boyu (mm), boğum arası mesafe (mm), yaprak renk değerleri, klorofil (spad) miktarı, net fotosentez oranı, fotosentez etkinliği ve yapraklardaki makro ve mikro besin elementi içerikleri belirlenmiştir. Yapılan ölçüm ve analizler sonucunda; 5,11 ve 14. uygula
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different doses of potassium (K) and silicon (Si) elements on the growth and quality of tomato seedlings were examined. The study was carried out at Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Physiology Laboratory, Climate Room. Falcon tomato seeds were used in the study. Tomato seeds were sown in viols with a mixture of peat + perlite and watered with distilled water until germination.The seedlings, whose true leaves began to appear, were irrigated with fourteen different nutrient solutions. While N, P, Mg, S, Ca, Fe, B, Cu and Zn were kept constant in the prepared nutrient solutions, K and Si were applied at increasing and decreasing rates. Root weights (g), leaf weight (g), stem weight (g), number of leaves (pieces), stem diameter (mm), stem length (mm), internode distance (mm), leaf and of the seedlings reaching planting maturity Color values, chlorophyll (spad) amount, net photosynthesis rate, photosynthesis efficiency and macro and micro nutrient content in the leaves were determined. As a result of the measurements and analyzes; It was concluded that the seedlings with the 5. 11. and 14. applications were the best quality, good and mature seedlings.