Küresel finansal krizler ve Türkiye'ye etkileri
Global financial crises and their effects on Türkiye
  1. Tez No: 799268
  2. Yazar: SELİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Economics, Finance, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ekonomik krizler ülkelerin var oluşundan bu yana kaçınılmaz bir gerçektir. Tarih boyunca birçok yıkıcı ekonomik kriz yaşanmıştır. Bu çalışmanın ana konusu küresel etkiye sahip olan finansal krizler ve bu krizlerin Türkiye'ye olan etkileridir. Çalışmada kriz ve kriz çeşitlerini ilerleyen krizleri anlayabilmek adına açıklanmış ve anlatılmıştır. Üçüncü bölümde küresel çapta gerçekleşen ekonomik krizler anlatılmıştır. Bu krizlerin nasıl ortaya çıktığı, sebepleri, etkileri ve ülkelerin bu krizlere karşı nasıl önlemler aldığı detaylıca anlatılmıştır. Dördüncü bölümde anlatılmış olan krizlerden üç tanesinin Türkiye ekonomisi üzerinde nasıl bir etkisi olduğu anlatılmış ve ekonomik veriler incelenmiştir. Beşinci bölümde Türkiye'nin krizler esnasındaki genel performansında görülen sorunlar irdelenmiştir. Altıncı bölümde dolar/TL üzerinde belirli değişkenler alınarak yapılmış ekonometrik analizlere yer verilmiştir. FED faizinin ve ONS altın fiyatlarının çeşitli kriz dönemlerinde dolar/TL üzerinde önemli etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. FED faiz oranları ve ONS altın fiyatları karşılaştırıldığında, dolar/TL paritesi için FED faiz oranlarının daha baskın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç ve öneri bölümünde tüm çalışma kısaca özetlenmiş ve gelecekte yaşanabilecek finansal krizlere karşı nasıl önlemler alınabilir sorusuna çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic crises have been an inevitable reality since the existence of countries. There have been many devastating economic crises throughout history. The main subject of this study is the financial crises that have a global impact and the effects of these crises on Türkiye. The stud explains crisis and crisis types to understand progressive crises. In the third chapter, global economic crises are explained. How these crises emerged, their causes and effects, and how countries took measures against these crises are explained in detail. In the fourth chapter, three crises' impact on the Turkish economy is explained, and the economic data are examined. In the fifth chapter, the problems seen in the general performance of Türkiye during the crises are examined. The sixth section includes econometric analyses made by taking certain variables on the dollar/TL. It has been observed that the FED interest rate and ounce gold prices significantly impact the dollar/TL in various crisis periods. When FED interest rates and ounce gold prices are compared, it is concluded that FED interest rates are more dominant for dollar/TL parity. In the conclusion and suggestion section, the whole study is briefly summarized, and solutions are offered for the question of how to take measures against financial crises that may occur in the future.