Efficient spread spectrum sharing technique based on 5G MİMO cognitive networks
5G MİMO bilişsel ağlarına dayalı verimli yayılan spektrum paylaşım tekniği
  1. Tez No: 799313
  2. Yazar: MAHDI ABBAS SARHAN ALMALIKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, spektrum erişim tekniklerinin (alt katman, üst katman ve iç içe geçme) bir karınca aslanı optimizasyon stratejisi ile kombinasyonuna dayalı bir model geliştirilmiştir. Bu, birincil ve ikincil kullanıcıların temel sinyal gürültü oranını koruyarak birincil ve ikincil iletişim ağının sistem davranışını iyileştirmeye yöneliktir. Ayrıca, veriyi kaynaktan altlık, üst üste bindirme ve iç içe geçme modunda çalışan hedef düğümlere iletmek. MIMO CR ağı boyunca optimize edilmiş sonuçlar sunmaya yönelik optimizasyon tekniklerini daha da tanıttı. Daha sonra ağdaki PU ve SU'lara bağlı olarak kullanılan kanal sayısına hamming ön kodlama yöntemi ile sonucu veren ortogonale yakın kanal kullanıcı sayısı seçilmiştir. Bu sırada kanallar, benzersiz zaman süresinde verici süresine göre seçilir. Verim, kesinti olasılığı ve verimlilik, verilen yaklaşımın ne kadar iyi performans gösterdiğini (Tespit Süresi) değerlendirmek için kullanılır. Önerilen teknik MATLAB 2016b versiyonunda uygulanmış ve performansı daha önce kullanılan overlay, underlay ve interweave yöntemleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Optimizasyon yaklaşımına sahip önerilen MIMO CR'ler, artırılmış kanal kapasitesi ile sistemin daha az hesaplama karmaşıklığı açısından optimizasyonsuz alt katman, kaplama, iç içe geçme ve hibrit spektrum erişimi olarak adlandırılan mevcut yaklaşımdan daha iyi sonuç vermektedir. Ayrıca kanal varyasyonlarına rağmen maksimum kanal bant genişliği sağlar.
Özet (Çeviri)
A model based on the combination of spectrum access techniques (underlay, overlay, and interweave) with an ant lion optimization strategy was developed in this study. This supports towards improves the system behavior of primary and secondary communication network through conserving the essential signal to noise ratio of primary and secondary users. Moreover, transmitting data from source to destination nodes that operate in the underlay, overlay and interweave mode. Further introduced the optimization techniques towards offers optimized results throughout the MIMO CR network. Then, based on the hamming precoding method to the number of channels used based on the PUs and SUs in the network, the number of channel users that is close to the orthogonal that gives the results was chosen. Meanwhile the channels are selected based on the transmitter time at unique time duration. Throughput, outage probability, and efficiency are used to evaluate how well the given approach performs (Detection Time). The suggested technique is implemented in MATLAB 2016b version, and its performance is assessed by comparing it to the prior methods, namely overlay, underlay, and interweave. The proposed MIMO CRs with optimization approach gives better result than the exiting approach named as underlay, overlay, interweave and hybrid spectrum access without optimization in terms of less computational complexity of the system with increased channel capacity. Also enables the maximum channel bandwidth despite the channel variations.