Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi akademisyenlerinin spora bakış açılarının ve spor yapma alışkanlıklarının değerlendirilmesi.
Evaluation of Kahramanmaraġ Sütçü İmam Universityacademics' perspectives on sports and their doing habits
- Tez No: 799314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, fiziksel, ruhsal ve toplumsal gelişimde önemli rol alan sporun akademisyenler içerisinde seviyesinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Spora olan ilgi ve alaka, kişileri toplum içinde düzeni ve uyumu sağlamada ve yaşam kurallarına uygun hareket galibiyeti sağlar. Çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde görev alan akademisyenlerin spor yapma durumunun belirlenmesi ile spora bakış açılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada örneklem olarak toplam 150 akademisyenin (n=72) %48'sinin aktif olarak spor yaptığı, bunların ise %69 unun bay, %17,33'ünün bayan olduğu belirlenmiştir. Akademisyenlerin sportif faaliyetlere katılmasının temel belirleyici etkeni arkadaş çevresi olduğu anlaşılmıştır. Çalışmada n=32 (%44,44) oranında bireyin toplum ve çevresi ile bütünleştiren uyum aracı olduğu belirlenmiştir. Akademisyenlere göre kişilerin spor yapmalarında sağlık nedenleri başta gelmektedir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre sağlık nedenleri n=31 (% 43,056) ve statü edinme olarak cevaplayan akademisyen oranı ise n=20 (% 27,778) olarak belirlenmiştir. Araştırmada akademisyenlerin takım sporlarını yapma eğiliminde oldukları, sportif faaliyetlerden zevk aldıkları ve sporu sevdikleri için yapmış olduğu, sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is important to determine the level of sports, which plays an important role in physical, mental and social development, among academicians. Interest and interest in sports enable people to achieve order and harmony in the society and to act in accordance with the rules of life. In the study, it was aimed to determine the sports status of the academicians working at Kahramanmaraş Sütçü İmam University and to evaluate their perspectives on sports. In the study, it was determined that 48% of a total of 150 academicians (n=72) were actively involved in sports, of which 69% were male and 17.33% were female. It has been understood that the main determining factor for academicians to participate in sports activities is the circle of friends. In the study, it was determined that n=32 (44.44%) of the individual is an adaptation tool that integrates the society and its environment. According to academics, health reasons are the leading cause of people doing sports. According to the findings obtained in the study, health reasons were determined as n=31 (43,056%) and the rate of academicians who answered as obtaining status was determined as n=20 (27,778). In the research, it was concluded that academicians tend to do team sports, enjoy sports activities and do it because they like sports.