Detailed study of satellite kinematics and dynamics
Uydu kınematiği ve dinamiğinin ayrıntılı çalışması
- Tez No: 799331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma çalışmasının amacı, böyle bir tutum belirleme ve kontrol alt sistemi tasarlamak ve geliştirmektir. Bu amaçla, öncelikle uydunun kinematik ve dinamik denklemleri de dahil olmak üzere, söz konusu görevi gerçekleştirmek için gerekli olan bileşenler ayrıntılı olarak incelenecektir. bundan sonra, mevcut literatürden uygun bir kontrol stratejisi seçilecek ve dış parazitlerin varlığında bir uydunun stabilizasyon görevini yerine getirmek için tasarlanacaktır. dış parazitlerin (veya uzay ortamının) modellenmesi ve uydu dinamik modelinin yanı sıra kontrol tekniğinin uygulanması matlab/simulink'te uygulanacaktır. tartışılan yaklaşımı göstermek için uzay aracının tutum parametrelerinin çıktı yörüngeleri ve hata yakınsaması biçimindeki simülasyon sonuçları sağlanır
Özet (Çeviri)
Purpose of this research work is to design and develop such an attitude determination and control sub-system. for this purpose, first necessary components required to achieve the subject task will be studied in detail including satellite's kinematic and dynamic equations. after that a suitable control strategy from the existing literature will be selected and designed to handle the task of stabilization of a satellite in the presence of external disturbances. modelling of the external disturbances (or space environment) and satellite dynamical model as well as implementation of control technique will be implemented in matlab/simulink. simulation results in the form of output trajectories of spacecraft's attitude parameters and error convergence are provided to illustrate the discussed approach