DNA cryptography with navajo and morse code itle of the thesis
Navajo ve mors kodu ile DNA kriptografisi tez başlığı
- Tez No: 799333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde kısa mesaj servisleri, telefon cihazları ile bilgi iletiminde önemli ve vazgeçilmez şeylerden biri olarak kabul edilmektedir. Araştırma, günümüzde çok sayıda telefon kullanıcısı nedeniyle mobil cihazlar aracılığıyla gönderilen güvenli kısa mesajlar oluşturmayı amaçlamaktadır. Mesajlar genellikle karşı tarafa gönderilirken şifrelenir ve alındıktan sonra okunabilir ve anlaşılır bir mesaj olarak orijinal haline döndürülür. Araştırmamızda mesajların şifrelenmesi ve şifresinin çözülmesi DNA algoritması, Navajo kodu, Mors kodu, rasgele anahtar üretimi ve anahtar olarak RNA ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada davetsiz misafirler veya yetkisiz kişiler tarafından okunamayan güvenli bir mesaj sağlanır. Böylece doğrudan veya sosyal medya aracılığıyla alıcı tarafla gizli bilgi alışverişinde mahremiyet ve güvenlik sağlanmaktadır. Mesajlar tam gizlilik, yüksek verimlilik ve kısa sürede değiş tokuş edilecektir.
Özet (Çeviri)
These days, short message services are considered one of the important and indispensable things in the transmission of information by telephone devices. The research aims to create secure short messages sent via mobile devices, due to the large number of phone users these days. Messages are usually encrypted during sent to the other party and upon reception, they are returned to the original to be a readable and understandable message. In our research, the encryption and decryption of messages are performed by the DNA algorithm, Navajo code, Morse code, random key generation, and RNA as keys. In this work, a secure message is provided that is not readable by intruders or unauthorized persons. Thus, privacy and security are secured in exchanging confidential information with the receiving party directly or through social media. Messages will be exchanged with complete confidentiality, high efficiency, and in a short time.