A numerical simulation and analysis of indoor thermal environment around an occupant for different air supply and exhaust modes
Farklı hava besleme ve egzoz modları için bir kişi çevresindeki iç mekan termal ortamının sayısal simülasyonu ve analizi
  1. Tez No: 799337
  2. Yazar: DHAFER SAMEER FATHULLAH AMEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir iklimlendirme sisteminin temel amaçlarından biri, konforlu ve sağlıklı bir ortam oluşturmaktır. Bu tez, iç boyutları 6m x 4m x 3m (Uzunluk x Genişlik x Yükseklik) olan tipik bir ofis odasının iç termal ortamının bir bilgisayar programı kullanılarak sayısal olarak incelenmesi ile ilgilidir. Besleme havası sıcaklığı, besleme havası hızı ve besleme ve egzoz difüzörlerinin konumu dahil olmak üzere üç ana parametre analiz edildi. Dokuzu yan difüzör konumu için ve dokuzu tavan difüzörü konumu için olmak üzere on sekiz çalışma gerçekleştirildi. Sayısal sonuçlar, hava besleme sıcaklığı ve hızının, ofis odasının iç mekan termal konforu üzerinde önemli etkileri olan önemli parametreler olduğunu göstermektedir. Besleme havası sıcaklığı 17˚C'den 20˚C'ye yükseldiğinde, sabit hava hızına sahip yan ve tavan konumlar için ortalama ofis odası sıcaklığı sırasıyla yaklaşık %13,8 ve %13 artar. Ancak, ofis odası sıcaklığındaki artış, besleme havası sıcaklığı 23˚C'ye yükseldiğinde sırasıyla yaklaşık %27,2 ve %26,8'e ulaştığında daha anlamlı hale gelir. Ayrıca difüzör 1 konumu, ofis odası içinde dikey ve yatay yönlerde tekdüze bir sıcaklık dağılımı elde etme konusunda güçlü bir yeteneğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
One of the primary goals of a system of air conditioning is to establish a comfortable and healthy environment. This thesis is about numerical investigation of the internal thermal environment of a typical office room with internal dimensions of 6m x 4m x 3m (Length x Width x height) using a computer program. Three major parameters were analyzed including supp1y air temperature, supply air velocity, and the location of the supply and exhaust diffusers. Eighteen runs were carried out, nine for the side diffuser location and nine for the cei1ing diffuser location. The numerical results show that the air supply temperature and velocity are important parameters that have significant impacts on the office room's indoor thermal comfort. When the supp1y air temperature increases from 17˚C to 20˚C, the average office room temperature increases by about 13.8.% and 13% respectively, for side and ceiling locations with constant air velocity. However, the increase in office room temperature becomes more meaningful when the supp1y air temperature boosts to 23˚C, reaching to about 27.2% and 26.8% respectively. Moreover, the diffuser 1ocation has a powerful capability to achieve a uniform temperature distribution inside the office room in vertical and horizontal directions.