Üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi ve diğer fakültelerdeki öğrencilerinin ortoreksiya nervoza konusundaki tutumlarının beslenme durumları, fiziksel aktivite düzeyleri ve antropometrik değerleri üzerindeki ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship of the attitudes of the university faculty of health sciences and other faculties to orthorexia nervosa on nutritional status, physical activity levels and anthroopometric values
- Tez No: 799338
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ortoreksiya Nervoza özellikle son yıllarda oldukça yaygınlık gösteren ve yeme bozuklukları kategorisinde yer alan bir yeme bozukluğu olarak anılmaktadır. Bu çalışma özel bir üniversitede öğrenim görmekte olan Sağlık Bilimleri Fakültesi ve diğer fakülteler arası Ortoreksiya Nervoza (ON) ile ilgili yeme tutumlarını etkileyen beslenme durumları, fiziksel aktivite düzeyleri ve antropometrik değerleri bakımından farklılıkları görmek amacıyla 411 öğrencinin gönüllü olarak katılımı ile online olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthorexia Nervosa is an eating disorder that has become very common in recent years and is included in the category of eating disorders. This study was carried out online with the voluntary participation of 411 students in order to see the differences in terms of nutritional status, physical activity levels and anthropometric values affecting the eating attitudes of Orthorexia Nervosa (ON) between the Faculty of Health Sciences and other faculties studying at a private university.