6-14 yaş arası çocuklarda yaşa, cinsiyete göre fiziksel aktivite, obezite ve beslenme durumunun saptanması
Determining physical activity, obesity and nutritional status in children aged 6-14 by age, gender
- Tez No: 799339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanların, hızla değişen dünyada hareketsiz yaşam tarzını benimsemesi kaçınılmaz olmaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının olmaması ve fiziksel aktivite düzeyinin yetersiz kalması ile birlikte dünya genelinde obezite oranları hızla artmaktadır. Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmemesi, gelecekteki hayatı etkilemekte ve çeşitli sağlık risklerini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı 6-14 yaş arası çocuklarda yaşa ve cinsiyete göre fiziksel aktivite, obezite ve beslenme durumunun incelenmesidir. Çalışmada 6-14 yaş aralığında 140 çocuğu içeren anket uygulaması yapılıp; sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, fiziksel aktivite, antropometrik ölçümler aracılığıyla veriler toplandı.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing world, it is possible for people to adopt a lifestyle of movement. With the lack of healthy eating habits and insufficient physical activity level, obesity rates are increasing rapidly around the world. Failure to acquire healthy eating habits during childhood affects future life and poses various health risks. The main purpose of this study is to examine the physical activity, obesity and nutritional status of children aged 6-14 years according to age and gender. In the study, a questionnaire was applied to 140 children between the ages of 6-14; Data were collected through health status, nutritional habits, frequency of food consumption, physical activity, and anthropometric measurements. According to the findings of the study; considering the anthropometric measurements of children according to their ages; significant relationship was determined between height, weight and BKI values, respectively.