Covıd-19 salgın döneminde insan kaynakları yönetiminde meydana gelen değişimler ve dijital insan kaynakları yönetiminin artan önemi
Changes in human resources management during the Covid-19 epidemic and the increasing importance of digital human resources management
  1. Tez No: 799357
  2. Yazar: ELÇİN TURŞUCULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin personel yönetimi zihniyetinden sıyrılıp günümüzdeki halini alması zaman almıştır. 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ise bilgi teknolojilerinin gelişimiyle birlikte insan kaynakları yönetiminde dijitalleşme başlamış ve dijital insan kaynakları yönetimi doğmuştur. Bahse konu değişim ve dönüşümler dinamik çevreye uyum sağlayacak biçimde devam etmektedir. Günümüze bakıldığında ise büyük dalga etkisi yaratan, çalışma yaşamında değişim ve dönüşümlerin yaşanmasına neden olan Covid-19 salgını baş göstermiştir. Salgın ile birlikte örgütlerin sahip olduğu beşeri sermayesinin yönetilmesindeki merkezi konumu nedeniyle insan kaynakları yönetimi değişim ve dönüşümlere aracılık ederken kendisi de değişimlere uğramak durumunda kalmıştır. Bu çalışmada Covid-19'un insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarında yarattığı değişimler ve dijital araçların süreçler içerisindeki artan önemi konu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It took time for human resources management to get rid of the personnel management mentality and take its current form. From the last quarter of the 20th century, with the development of information technologies, digitalization began in human resources management and digital human resources management was born. The changes and transformations in question continue in a way that adapts to the dynamic environment. When we look at today, the Covid-19 epidemic, which created a big wave effect and caused changes and transformations in working life, has started. Due to its central position in the management of the human capital of the organizations along with the epidemic, human resources management has had to undergo changes while mediating changes and transformations. In this study, the changes caused by Covid-19 in human resources management functions and the increasing importance of digital tools in processes are discussed.