Covid-19 pandemisi döneminde sağlık kuruluşlarında insan kaynakları yönetimi süreçlerindeki farklılaşmalar: Ankara ili örneği
Differences in human resources management processes in health institutions during the Covid-19 pandemic period: The case of Ankara
  1. Tez No: 822749
  2. Yazar: HASAN CAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜHAN BİKE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Covid-19 pandemisi, sağlık kuruluşlarının işleyişini kökten etkilemiş ve insan kaynakları yönetimi süreçlerinde önemli farklılaşmaları beraberinde getirmiştir. Bu süreçte sağlık kuruluşları, çalışanlarının güvenliği, performansı ve psikolojik refahıyla ilgili yeni stratejiler ve politikalar benimsemek zorunda kalmıştır. Salgınla birlikte sağlık kuruluşları, personel alımı ve işe yerleştirme süreçlerinde önemli değişiklikler yapmıştır. Acil durum personel talepleri artmış ve kritik pozisyonlara hızlıca uygun adaylar bulunması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, adayların sağlık durumunu değerlendirmek ve enfeksiyon riskini azaltmak için yeni protokollerin uygulanmasına ihtiyaç duyulmuştur. Pandemiyle sağlık çalışanlarının eğitimi ve gelişimi daha fazla önem kazanmıştır. Çalışanlara pandemiyle ilgili güncel bilgiler sağlanması, yeni sağlık yönergeleri ve prosedürlerine uyum sağlamaları için eğitimler düzenlenmesi zorunluluk haline gelmiştir. Aynı zamanda, sağlık personelinin psikolojik destek ve stres yönetimi konularında desteklenmesi gerekliliği doğmuştur. Pandeminin etkisiyle çalışma ortamları da değişmiştir. Sağlık kuruluşları, fiziksel mesafe önlemlerini uygulamak, hijyen protokollerini güçlendirmek ve kişisel koruyucu ekipmanlar sağlamak için yeni önlemler almıştır. Ayrıca, uzaktan çalışma ve esnek çalışma modelleri gibi alternatif düzenlemeler sağlanmıştır. Salgın döneminde kriz durumlarıyla ilgili güncellemelerin, güvenlik önlemlerinin ve politikaların düzenli olarak iletilmesi zorunluluğu insan kaynakları yönetimi süreçlerinde iletişimin önemi artmıştır. Pandemi sonucunda yapılan değişiklikler, sağlık çalışanlarının güvenliğini ve performansını artırmayı, sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Gelecekte benzer salgın durumlarına hazırlıklı olmak adına bu yeni süreçler ve politikalar üzerinde çalışmaların devam etmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık kuruluşlarında insan kaynakları yönetimi süreçlerinde meydana gelen değişiklikleri incelemek ve Ankara ilindeki sağlık kuruluşları üzerinden örnekler sunmaktır. Bu çerçevede Ankara ilinde görev yapan 29 yönetici (Sağlık Bakanlığı, Özel Sağlık Kuruluşları, Hastaneler ve Sendikalar) ile yarı yapılandırılmış sorular üzerinden derinlemesine görüşme/mülakat yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has profoundly affected the functioning of healthcare institutions and brought significant changes in human resources management processes. During this period, healthcare organizations have been required to adopt new strategies and policies related to the safety, performance, and psychological well-being of their employees. With the outbreak, healthcare institutions have made significant changes in personnel recruitment and placement processes. Emergency staffing demands have increased, necessitating the quick identification of suitable candidates for critical positions. Additionally, new protocols have been implemented to assess candidates' health status and reduce the risk of infection. The pandemic has emphasized the importance of training and development for healthcare workers. It has become necessary to provide employees with up-to-date information on the pandemic, organize training programs to ensure compliance with new health guidelines and procedures. Moreover, there is a need to support healthcare staff in terms of psychological well-being and stress management. Work environments have also undergone changes due to the pandemic. Healthcare institutions have implemented physical distancing measures, strengthened hygiene protocols, and provided personal protective equipment. Furthermore, alternative arrangements such as remote work and flexible work models have been introduced. During the outbreak, the importance of communication in human resources management processes has increased, as regular updates on crisis situations, security measures, and policies need to be effectively communicated. The changes implemented as a result of the pandemic aim to enhance the safety and performance of healthcare workers and ensure the effective delivery of healthcare services. Continued work on these new processes and policies is necessary to be prepared for similar future outbreaks. The purpose of this study is to examine the changes in human resources management processes in healthcare organizations during the Covid-19 pandemic and provide examples based on healthcare institutions in Ankara, Turkey. In this regard, in-depth interviews were conducted with 29 managers (from the Ministry of Health, Private Healthcare Institutions, Hospitals, and Unions) in Ankara using semi-structured questions