İndie müzik albümlerinin grafik tasarım açısından incelenmesi ve örnek tasarım uygulamaları
Analysis of indie music albums in terms of graphic design and example design applications
  1. Tez No: 799371
  2. Yazar: YASEMİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünya tarihinde insan ve sanat birlikte şekillenmiştir. Varlığını anlamlandırmak isteyen insan doğayı izlemiş, dinlemiş ve bu deneyimlerini başkalarına aktarmıştır. Bu aktarımların en kadim olanı sestir. İnsan sese varoluşundan bu yana anlamlar yükleyerek hayatın her alanına katmıştır. İnsan geliştikçe sesi de şekillendirmiş ve onu kaydederek diğer insanlara aktarmaya başlamıştır. Böylelikle müzik plakları, kasetler, CD'ler doğmuştur. İşte bu noktada varlığını sanatla şekillendiren insan tasarımdan faydalanır. Tasarım müziğin içerisinde yer almasa da müziği geliştirip tüm dünyada görünür hale getirir. Bu araştırmada Indie müzik albümleri grafik tasarım açısından semiyolojik olarak incelenmiş, tasarımların nasıl ele alınması gerektiğine değinilmiş ve elde edilen bilgiler ışığında örnek tasarım uygulamaları yapılmıştır. Indie müziğin ortaya çıkardığı grafik anlatımların içerdiği imgelerin, müzik gruplarına ait olan albüm kapak tasarımları baz alınarak incelenmeleri amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak tasarım kavramı ele alınmış, tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken ilke ve elemanlara değinilmiş daha sonra da Indie müzik kültürünün oluşumu, tarihi ve müziğine yer verilmiştir. Indie müziğin insanların üzerindeki etkisi ve etkilendiği sanat akımlarıyla tasarım süreci incelenmiştir. Son olarak bu incelemeler doğrultusunda kurgusal bir Indie müzik grubu oluşturularak, albüm kapakları ve konser afişleri tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of the world, human and art have shaped together. Humans who wanted to make sense of their existence have observed and listened to nature, and conveyed these experiences to others. The oldest of these transmissions is sound. Humans have attributed meanings to sound since their existence and incorporated it into every aspect of life. As humans developed, they also shaped sound and began recording it to share with others. This is how music records, tapes, and CDs were born. At this point, humans who shaped their existence with art make use of design. Although design does not belong within music, it develops music and makes it visible all over the world. In this research, Indie music albums were semioticly examined in terms of graphic design, and it was discussed how designs should be approached, and sample design applications were made in the light of the information obtained. It is aimed to analyze the images contained in the graphic expressions revealed by indie music, based on the album cover designs of music groups. In line with this goal, the concept of design was first discussed, and the principles and elements that should be considered when designing were explained, and then the formation, history, and music of Indie music culture were mentioned. The impact of Indie music on people and the design process influenced by art movements were examined. Finally, a fictional Indie music group was created based on these examinations, and album covers and concert posters were designed.