Turizm gelirleri ve yoksulluk riski arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma: İspanya ve Fransa örneği
A research to determine the relationship between tourism revenues and poverty risk: The case of Spain and France
- Tez No: 799377
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Turizm, Finance, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yoksulluk dünyada büyük bir sosyal ve ekonomik sorundur. Hükümetler ve politika geliştiriciler bu sorunun her biçimiyle her yerden ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Ancak yoksulluk literatürüne bakıldığında yeni bir kavram olmadığı çok eski topluluklarda bile yoksulluğun var olduğu bilinmektedir. Başka bir ifadeyle yoksulluktan kaçış, dünyanın kalkınma gündeminin hala en üstünde yer almaktadır. Turizm sektörünün ekonomiye olan etkileri farklı araştırmalarla ortaya konmuştur. Ancak turizmin yoksulluğu gidermedeki rolü tüm Dünya'da farklı yönleriyle hala tartışılmaktadır. Bu yönüyle gerçekleştirilen çalışmada turizm gelirleri ile yoksulluk riski arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Bu kapsamda Avrupa'da en fazla turizm gelirine sahip olan Fransa ve İspanya'ya odaklanılmıştır. Araştırma sonucunda Fransa'nın turizm geliri ile gini katsayısı, yoksulluk riski ve kişi başı gayri safi yurt içi hasıla arasında herhangi bir nedenselliğin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte İspanya'ya ait değişkenlere bakıldığında turizm geliri ile kişi başı gayri safi yurt içi hasıla değişkeni arasında nedenselliğin olduğu görülmüştür. Ancak turizm geliri ile gini katsayısı ve yoksulluk riski arasında bir nedenselliğin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a major social and economic problem in the world. Governments and policy makers aim to eliminate this problem in all its forms from everywhere. However, when we look at the literature on poverty, it is known that poverty exists even in very old communities, where it is not a new concept. In other words, escape from poverty is still at the top of the world's development agenda. The effects of the tourism sector on the economy have been revealed by different studies. However, the role of tourism in alleviating poverty is still being discussed in different aspects all over the world. In this study, the effect of tourism on poverty was revealed. In this context, we focused on France and Spain, which have the highest tourism income in Europe. As a result of the research, it has been seen that there is no causality between the tourism income of France and the gini coefficient, the risk of poverty and the gross domestic product per capita. However, when the variables of Spain are examined, it is seen that there is a causality between tourism income and the variable of gross domestic product per capita. However, it has been determined that there is no causality between tourism income, gini coefficient and poverty risk.