Dental ağrı ile başvuran hastalara eczacı ve eczane teknikerlerinin tıbbi ve ilaç yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Assessment of medical and drug approaches of pharmacists and pharmacy technicians towards patients presenting with dental pain
- Tez No: 799376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NABI BASIRY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırmada; eczacı ve eczane teknikerlerinin dental danışmanlık için eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi, ağız ve diş sağlığı hakkında farkındalıkları, diş hekimleri ile entegrasyonlarının arttırılması ve dental ağrı yönetimi konusunda akılcı ilaç kullanımına yöneltilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Antalya, Burdur ve Kütahya illerinde yer alan serbest eczanelerde çalışan 155 eczacı ve 216 eczane teknikerinin dental ağrı ile başvuran hastalara tıbbi ve ilaç yaklaşımları yüz yüze anket yöntemi ile değerlendirilmiştir. Anketler cevaplandıktan sonra katılımcılara çalışmaya özel olarak tasarlanmış ağız diş sağlığı hakkında bilgilendirme broşürü dağıtılmıştır. Bulgular: Diş ağrısı hakkında eczacıların bilgi düzeyi %86, eczane teknikerlerinde ise %73 olarak belirlenmiştir. Daha doğru yaklaşım olan Parasetamol vererek diş hekime yönlendirme seçeneğini eczacıların %8'i ve teknikerlerinin %17'si tercih etmiştir. Eczacıların ve teknikerlerin en sık tavsiye ettikleri analjezik Naproksen sodyum; gargara ise Klorheksidin + Benzidamin hidroklorur olmuştur. Eczacıların %52'sinin, teknikerlerin %48'inin daha önce edinilen reçete bilgisine (kişisel deneyim) göre ilaç tavsiyesinde bulunduğu gözlemlenmiştir. Ağrı karakterini sorgulamada eczacıların %67 oranla daha doğru yaklaşımda bulundukları tespit edilmiştir. Tıbbi geçmiş sorgulamasını eczacıların %90'ı, teknikerlerin ise %68'i yapmıştır. Hastalar diş hekimine gitme konusunda isteksiz olup hastaların tamamına yakını antibiyotik talebinde bulunmuşlardır. Ayrıca eczanelerden en sık Naproksen sodyum vermelerini istedikleri gözlemlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda eczacılar ve eczane teknikerlerinin dental ağrı yönetiminde bilgi, tutum ve uygulamaları yeterli düzeyde bulunmamıştır. Eczacılar ve eczane teknikerlerinin dental ağrı yönetimi ve ağız ve diş sağlığı farkındalığı konusunda, bilgilerinin güncellenmesi ve artırılmasına yönelik ileri çalışmaların faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims is to evaluate the assessment of medical and drug approaches of pharmacists and pharmacy technicians towards patients presenting with dental pain. Increasing awareness of pharmacists and pharmacy technicians about oral and dental health, and integration among the dentists and pharmacists to rational drug use in dental pain management is also aimed. Methods: The medical and drug approaches of 155 pharmacists and 216 pharmacy technicians working in private pharmacies in Antalya, Burdur, and Kütahya provinces were evaluated by questionnaires towards patients presenting with dental pain. After answering the questionnaires, an information brochure on oral and dental health, specially designed for the study, was distributed to all participants. Results: The knowledge level of pharmacists about dental pain was found to be 86%, while it was 73% among pharmacy technicians. Only 8% of pharmacists and 17% of technicians take the correct approach and refer the patient who contacted them with dental pain to the dentist, giving them Paracetamol. The most commonly used analgesic by pharmacists and technicians was Naproxen sodium and the mouthwash was Chlorhexidine + Benzydamine hydrochloride. It was found that 52% of pharmacists and 48% of technicians make drug recommendations based on previous prescribing knowledge (personal experience). Pharmacists were found to be 67% more accurate when asked about the pain character. 90% of pharmacists and 68% of technicians asked for medical history before drug recommendation. Patients were reluctant to go to the dentist, and almost all of them requested antibiotics. It was also observed that patients most often asked to be given naproxen sodium. Conclusion: Our study found that the knowledge, attitudes, and practices of pharmacists and pharmacy technicians in the management of dental pain are inadequate. It is thought that further comprehensive studies that increase the knowledge of pharmacists and pharmacy technicians on could be beneficial.