Yıldız yaş gruplarında serbest yüzücülerde kulaç uzunluğu ve kulaç sıklığının hıza etkisinin incelenmesi
The analysis of the effect of fathom frequency and fathom length of free-style swimmers of the youngest groups on speed
- Tez No: 79938
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN GÜZELGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Yıldız Yaş Gruplarında Serbest Yüzücülerde Kulaç Uzunluğu ve Kulaç Sıklığının Hıza Etkisinin İncelenmesi Sporda başarıya ulaşmak ve zirvede kalmak için farklı faktörlerin kontrol altına alınmasına ihtiyaç duyulur. Diğer spor dallarından farklı olarak yüzme sporu atmosfer ortamının dışında su ortamında yapılan özel teknik ve beceri koordinasyonunu içeren karmaşık bir yapıya sahiptir. Bütün bunlara paralel olarak spor bilimlerinin akademik eğitimde yerini almasıyla bilimler arası ilişkinin somut verilere dayandırılarak bu konularda bilimsel araştırmalar ve tezlerin yapılması yoğunluk kazanmıştır. Bu araştırmada Poyraz Spor Kulübü 10 - 14 yaş grubu sporcularından, elit olan 1 1 erkek 7 kız, elit olmayan 1 3 erkek 9 kız toplam 40 sporcu araştırma kapsamına alınmıştır. Her iki gruptaki sporcuların 50m. ve 100 m.'lik serbest stil yüzme derecelerine bakılmış ve su altı kamerasıyla 1,5 m. derinlikten yapılan çekimler sonucunda veriler elde edilmiştir. Yapılan ölçümler sonrasında elde edilen verilerin istatistik analizleri SPSS paket programında yapılmış Yapılan istatistik analizler sonucunda hem kız hem erkek sporcularda elit olanlarla elit olmayan sporcular arasında tüm değerler açısından.05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca parametrelere ilişkin korelasyon katsayıları değerlendirildiğinde hem kız hem erkek sporcularda kulaç uzunluğu ve kulaç sıklığının hızı etkilediği; bunun yanında erkek elit sporcularda kulaç sıklığının toplam süreyi etkilediği sonuçlan elde edilmiştir. İyi bir performans elde edebilmek için sporcularda kulaç uzunluğu ve kulaç sıklığının hızı etkileyen parametreler olarak önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The analysis of the effect of fathom frequency and fathom length of free-style swimmers of the youngest groups on speed. Different factors should be taken into counideration reach the summit and stay there in sports. Swimming is different from the other branches of sports in that it is performed within the water and it requires the coordination of special technical skills. Parallel to all of these factors; studies and scientific researches in this fields are being done extensively these days depending on concert data of inter disciplinary relationship after sports sciences took place in the academic field. In this study, 10-14 age group swimmers of Poyraz Sports Club. 1 1 boys and 7 girls from elite group and 13 boys and 9 girls from non- elite group, have been taken into research. Their free - style 50 m and 100 m degrees were analyzed and data was collected with the help of a aqua- video camera at a depth of 1.5 m. As a results of these measurements, the collected data were processed on SPSS program on the computer. ft has been found out that there is a difference at the level of 05 between the swimmers of elite and non- elite groups in both boys and girls. In addition, it has been concluded that, when the correlation coefficient related to parameters, fathom length and frequency effect the speed both in boys and girls and fathom frequency effect the total duration in elite group boys. Lastly, it can be claimed that fathom length and frequency are important parameters that influence the speed in getting a good performances.